Řešení sucha: Voda zpátky do vlastnictví Česka? Michal Hašek vystoupil. Ve hře je i pozůstatek z komunismu

20.05.2020 17:30

Někdejší 1. místopředseda ČSSD a volební manažer pro nadcházející krajské a senátní volby Michal Hašek vystoupil v internetové televizi XTV. Promluvil o ústavním zákonu na ochranu pitné vody i o koronaviru. Prozradil, jak by pandemickou situaci řešil on, kdyby byl na místě Jana Hamáčka. Pokud jde o sucho, obul se do ekologů, nad nimž prý snad zvítězí zdravý rozum, i do vlády, která se vzdala kontroly nad strategickou infrastrukturou.

Řešení sucha: Voda zpátky do vlastnictví Česka? Michal Hašek vystoupil. Ve hře je i pozůstatek z komunismu
Foto: Archiv PL
Popisek: Emeritní hejtman a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek

Hašek prohlásil, že Česko se potýká s velkým suchem a on jako poradce ministra zemědělství  Miroslava Tomana (za ČSSD) může šéfovi resortu poradit s kvalitní legislativou, která umožní účinněji čelit suchu.

Anketa

Kdo víc přispěl ke zvládnutí koronakrize?

hlasovalo: 17745 lidí

Pan ministr právě v těchto dnech prezentuje na poslaneckých klubech výsledek více než roční práce řady expertů, a to návrh ústavního zákona na ochranu vod. My si myslíme, že ta situace je natolik vážná, že věci týkající se ochrany vody, vodních zdrojů, práva každého v místě bydliště na zásobování pitnou vodou, si zaslouží v České republice samostatný ústavní zákon,“ vysvětlil Hašek.

Expertní tým se prý opřel o srovnání, jak je ochrana vody řešena v Německu, v Rakousku a v dalších zemích, kde se ochraně vody už věnují.

V rámci připravované legislativy se podle Haška počítá i s tím, že z oblastí, kde je vody více, bude voda odeslána do sušších regionů, aby každý občan, který otočí kohoutkem vodovodu, měl jistotu, že mu z něj poteče voda.

Vedle toho by prý každý občan mohl pomoci své zemi tím, že bude vodou sám šetřit. Dalo by se změnit to, že splachujeme naše toalety pitnou vodou. „Ale splachování záchodů v ústavním zákonu opravdu nenajdete,“ upozornil Hašek. Za zásadní považuje v Ústavě ČR uvést, že má mít každý občan přístup k pitné vodě. „Představte si, že toto tam (v Ústavě) ve 21. století není,“ pravil Hašek.

Podle svých vlastních slov by byl také příznivcem toho, aby se vodárenské soustavy staly majetkem obcí či státu.

„Po sametové revoluci došlo  tomu, že obce prodaly takovouto strategickou záležitost soukromým subjektům. To neznamená, že by ti soukromníci odřezali soustavy, že by tam teď ta voda netekla, ale není pod kontrolou veřejného sektoru a myslím si, že do budoucna je strašně důležité, abychom si řekli, že takovéto klíčové věci, jako je třeba zásobování pitnou vodou, aby se vrátily zcela pod kontrolu veřejného sektoru,“ zdůraznil Hašek.

Ve hře je prý možnost obnovit meliorační soustavy, které byly vybudovány ještě za dob komunistů, ale dnes mnohdy nefungují.

Kvůli vodě se také vedou spory s ekology, kteří se bojí, že když se zvýší hladiny vodní soustavy, jako jsou např. Nové Mlýny na jižní Moravě, tak to ohrozí ptáky, kteří zde hnízdí. „Ale já věřím, že tady zvítězí zdraví rozum,“ podotkl Hašek s tím, že zvednutí hladiny v Nových Mlýnech o pár centimetrů přinese 9 milionů kubíků vody, což považuje za důležité.

Pár slov věnoval i boji s koronavirem. Pokud by měl nějakou politickou funkci, řešil by prý situaci stejně jako stávající ministr vnitra Jan Hamáček. Ocenil, že v některých parametrech je český stát stále silný. Máme hustou síť nemocnic, dobře řízené hasiče i policii, případně armádu, a všechny tyto sloky pomohly s řešením koronavirové situace. Hašek v této souvislosti připomněl, že především v oblasti zdravotnictví se mezi levicí a pravicí vedl spor o to, zda takto hustou síť zachovat.

V obecné rovině dodal, že by se stát měl v budoucnu věnovat čemusi na způsob branné výchovy, kde by se žáci už od mladých let učili, jak se zachovat v té či oné situaci, jak poskytnout první pomoc, jak se zachovat kupříkladu při blackoutu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…