Režisér Strach varoval Ferjenčíka. Marně. Další VIDEO vypuštěno. Je tu bouře

08.06.2024 19:31 | Monitoring

Pro mnohé jsem se stal symbolem neúspěchu. Proto ta stylizace do Ježíše. Pirát Mikuláš Ferjenčík nemá strach, napsal a publikoval další předvolební video tematicky zarámované do podoby veleúspěšné pohádky Jiřího Stracha Anděl Páně. A sklidil, co zasel. Velkou záplavu výsměšných komentářů. Bude trvat Jiří Strach na satisfakci 150 tisíc korun a stažení videa? Petr Žantovský ukázal, s jakou se potázala Jana Bobošíková, když kdysi šla podobnou cestou jako Mikuláš Ferjenčík.

Režisér Strach varoval Ferjenčíka. Marně. Další VIDEO vypuštěno. Je tu bouře
Foto: Repro XTV
Popisek: Režisér Jiří Strach

Ve svém „nebeském“ volebním spotu se Piráti inspirovali pohádkou Jiřího Stracha Anděl Páně. Poslanec Jakub Michálek a ministr zahraničí Lipavský v ní hrají anděly, Zdeněk Hřib čerta a kandidát do europarlamentu Mikuláš Ferjenčík dokonce Ježíše. Své Fiat Lux zažil volební spot už 28. května a sklidil pořádnou porci kritiky.

A ozval se i režisér Anděla Páně Jiří Strach. ParlamentníListy.cz se ho zeptaly na reakci. Odpověď byla velice krátká: „Blbečky nekomentuji.“ Ovšem přesto na předvolební spot reagoval. A to skrze agenturu Dilia, která se stará o autorská díla. Požadavek 150 tisíc za užití duševního vlastnictví bez svolení a zároveň stažení spotu z prostoru internetu.

Jenže Ferjenčík nejenže nesklopil uši, ale pustil do světa další spot ve stylizaci pohádky Anděl Páně. A vzkázal Strachovi, že on strach nemá. Předvolební spot nestáhne. Půl hodiny poté, co se v pátek otevřely volební místnosti, se twitterový profil Mikuláše Ferjenčíka rozšířil o příspěvek plný kurážného odboje.

„Poslední nebeské video kampaně, užijte si ho! Nebojte, nemám strach, na internetu zůstane. Doufám, že vás má kampaň zaujala a díky případně za kroužek. Volte Piráty, Evropa potřebuje optimismus!“ napsal na síti X Ferjenčík.

Předvolební spot byl o poznání kratší. Nově v něm vystoupil jen pirátský poslanec Jakub Michálek stylizovaný do role anděla. „Vy jste ještě nevolili?“ ptá se Michálek s údivem z nebeské brány. „Brány volebních místností se zavírají v sobotu ve 14 hodin.“ Následuje prostřih na bývalého primátora Zdeňka Hřiba, který jak v prvním, tak i v druhém spotu ve stylizaci za čerta láká k volebním urnám. „Tak pojďte, milánkové, urničky už čekají,“ předvádí své chápání Stanislavského metody Zdeněk Hřib.

A úroda komentářů na sebe nenechala čekat. „Je to trapný, navíc za hranou vkusu a drze okopírovaný koncept,“ durdila se Ferjenčíkovi na profilu Káťa. „Začínám mít dojem, že takhle vypatlaní jste tam asi všichni,“ přidal svou trošku do mlýna diskutující ukrývající se za nickem Pávek107.

„Opravdu si někdo myslí, že díky tomuhle bude někdo volit? Myslíte si, že jsou vaši voliči pitomci? No, možné to vlastně je,“ zamyslel se M. Horáček.

„Ne, děkuji, ještě jsem se nezbláznil,“ kontroval Ferjenčíkovi Daniel.

Ale došlo i na Jiřího Stracha. „Volit vás nebudu, ale za trolling toho klerofašounka máte malé plus,“ přidal komentář pod Ferjenčíkovým příspěvkem diskutující. „Piráti loupí a vykrádají… bez pokory,“ dodal Ondřej Zita.

Na podobnou zkušenost politika a „vypůjčení si“ popularity kulturního díla si vzpomněl i mediální analytik Petr Žantovský. Jednalo se o Janu Bobošíkovou a Zdeňka Svěráka. „Kdysi kandidovala Jana Bobošíková s blokem Hlavu vzhůru a do svého předvolebního ‚merche‘ dala slavný výraz Zdeňka Svěráka ze scénáře hloupého filmu Marečku, podejte mi pero. Ten výraz zněl ‚metelesku blesku‘. Jana Bobošíková ho tehdy zakomponovala do refrénu volební hymny a Svěrák avizoval, že na ni podá žalobu. Ono se dá citovat lecjak. Samozřejmě dalo by se citovat za prvé se souhlasem Svěráka, což by v tomto případě určitě nedal, to je jasné. Nebo by se to dalo obejít nějakou karikaturou, trošku pozměnit ten výraz. Ale tím nechci nikoho navádět k nějakým autorskoprávním fíglům. Ale dalo by se to asi udělat jinak,“ popsal pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

Proč jste vlastně založili novou frakci?

K čemu je to přesně dobré, pro nás? Četla jsem, jaké máte priority, ale chápu to správně, že doteď jste je bez nové frakce nemohli prosazovat? Proč? A co říkáte na to, jak založení hlavně vládní politici kritizují a tvrdí, že bude sloužit zájmům Ruska? I když podle nich slouží Rusku každý, kdo má ji...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Musíte mobilizovat mladé, abychom uvažovali o poslání vojáků. Vzkaz Ukrajině z USA

13:55 Musíte mobilizovat mladé, abychom uvažovali o poslání vojáků. Vzkaz Ukrajině z USA

Bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder prohlásil, že Ukrajina musí mobilizovat desetitisíce dal…