Volební debakl je pro KSČM velmi nepříjemný i z finanční stránky. Oproti minulému čtyřletému krajskému období strana na státních příspěvcích na krajské zastupitele přijde o 96 milionů korun. V minulém volebním období měla strana 182 zastupitelů, nyní jich má 86. Roční státní příspěvek na jednoho krajského zastupitele straně činí 250 tisíc korun, za čtyři roky tedy milion. Straně tak bude chybět 96 milionů. V roce 2012 získala KSČM v krajských volbách celkem 538 953 hlasů, v roce 2016 měla 267 047 voličů.
To má samozřejmě dopad na financování strany a osekávání výdajů. Podle informací redakce by měla strana v kampani do sněmovních voleb utratit pouze 25 milionů korun.
Boj o místa na kandidátkách
Klíčový je nyní i souboj o lídry a volitelná místa na kandidátkách. Podle informací redakce předseda KSČM Vojtěch Filip zhruba někdy od Vánoc objíždí vedení krajů a prosazuje své favority s tím, aby kandidátky navržené krajskými organizacemi „nemusel měnit ústřední výbor“.
V tomto období probíhají okresní a posléze krajské nominační konference. Například místopředseda KSČM Jiří Dolejš, zodpovědný za volby, má v Praze velmi málo nominací z jednotlivých pražských obvodů (obdoba okresních organizací). Má podporu hlavně na své Praze 10. Počítá se, že krajská konference by ho mohla navrhnout na třetí či nižší místo na kandidátce. V Praze měla strana v posledním období dva poslance, ale mohla by mít i míň. Čili je to místo nevolitelné. Na druhou stranu s tím, že v Praze KSČM dostává ve srovnání se zbytkem republiky málo hlasů, stačí mu málo preferenčních hlasů, aby přeskákal na volitelné místo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík