Schwarzenberg chce dát letos do parlamentu smlouvu s Vatikánem

20.04.2011 11:45

Po osmi letech, kdy Česko návrh česko-vatikánské smlouvy uložilo takzvaně k ledu, nastal nyní posun.

Schwarzenberg chce dát letos do parlamentu smlouvu s Vatikánem

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg totiž plánuje, že smlouvu o postavení katolické církve předloží ještě letos znovu do sněmovny, kde se její schvalování v roce 2003 zadrhlo. Dokument by měl být podle ministra upraven. Vatikán v minulých letech avizoval, že text vyjednaného dokumentu nechce měnit. Se změnami ve smlouvě už počítají zástupci české církve.

Původní vyjednaná česko-vatikánská smlouva upravuje vztah mezi českým státem a římskokatolickou a řeckokatolickou církví, neřeší jejich financování. Poté co ji poslanci odmítli, nebyla v Česku v uplynulých letech k řešení smlouvy politická vůle.

Intenzivně pracujeme 

Schwarzenberg v rozhovoru s ČTK řekl, že dokumentem se nyní zabývá ministerstvo zahraničí. "Myslím, že dojdeme k nějakému výsledku. Teď se na tom velmi intenzivně pracuje. Budou změny, už je to několik let. Museli jsme to přepracovat více ve stylu 21. století," uvedl ministr. Plánuje dokument předložit parlamentu opět k ratifikaci. Co konkrétně bude ve smlouvě upraveno, ministr neřekl.

"Text smlouvy je třeba aktualizovat vzhledem ke změnám, k nimž došlo od doby, kdy byla smlouva podepsána. Stali jsme se členy EU a změnil se i postoj politické reprezentace," řekl ČTK nedávno pražský arcibiskup Dominik Duka, který je členem poradní expertní komise pro česko-vatikánskou smlouvu.

Jediná země bez dohody 

Česká republika je podle expertů jedinou evropskou zemí s převážně katolickou tradicí, která nemá vztahy s Vatikánem upravené dohodou. Například některé země, kde je většina evangelíků, smlouvu nemají, ale například Estonsko ji uzavřelo. S Vatikánem mají dohodu dokonce některé převážně muslimské země, jako je třeba Kazachstán.

Vyjednaná smlouva, kterou odmítla sněmovna, se týká hlavně působení církve v kultuře, školství, zdravotnictví, sociální oblasti a v resortu ministerstva vnitra. Předpokládá například možnost zřizovat právnické osoby a církevní zařízení; počítá též s tím, že případná změna současného způsobu financování nenaruší při zavádění nového modelu ekonomické zabezpečení církve.

Dále čtěte:

Už kvůli klidu ve vládě by měl John vnitro pustit 

Ať už drží a pracují, vzkazuje kníže kolegům ve vládě 

Foto: top09.cz

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jac, čtk

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Výkupné

Kolik by se mělo platit za jednoho nepřijatého migranta a komu? Kdo bude rozhodovat a kontrolovat komu a na co byly peníze přiděleny? A není tak trochu jak obchodovat s býlím masem?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ať žije Ukrajina.“ Střelec na Fica: Důkazy se kupí jeden za druhým

15:15 „Ať žije Ukrajina.“ Střelec na Fica: Důkazy se kupí jeden za druhým

Juraj Cintula, který spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica, podporoval pror…