Seberou vám děti. Namontují kamery? Významný odborník našel děsivé věci v Istanbulské úmluvě

25.10.2018 9:54

Psycholog Jeroným Klimeš, jenž se zabývá převážně psychologií rodiny, se na svém webu rozepsal o Istanbulské úmluvě. Podle něj je příliš obecná a extremistická. Obává se, že výsledkem Istanbulské úmluvy by mohlo být také více rozpadlých rodin a více odcizených rodičů. Proč? Například proto, že do partnerských konfliktů úřady těžko vidí. A mohou úřady do našich bytů namontovat kamery? Jak vnímá Klimeš, není řečeno, že ne.

Seberou vám děti. Namontují kamery? Významný odborník našel děsivé věci v Istanbulské úmluvě
Foto: Archiv JK
Popisek: Jeroným Klimeš
reklama

„Istanbulská smlouva trpí typickým nešvarem, který se lidově označuje souslovím vylít dítě i s vaničkou. Hlavní úmysl jeho tvůrců jsou čtyři základní jevy, které se občas objevují v islámských zemích: Sexuální násilí, včetně znásilnění; vynucený sňatek; mrzačení ženského genitálu; násilný potrat a sterilizace,“ poznamenal Klimeš s tím, že do úmluvy se však propašovala spousta parazitních odstavců. „Jedná se především o kriminalizování rodičů a zákaz smírčího jednání u partnerských konfliktů,“ dodal psycholog. 

Anketa

Máte rádi Jarka Nohavicu?

93%
7%
hlasovalo: 16674 lidí

Původní text ZDE

Následně rozebral například článek o fyzickém násilí, kdy se hovoří i o případné možnosti odebrat dítě a odejmout rodičovská práva. „Stejný článek hovoří o monitorování a dozoru. Znamená, že úřady mohou do našich bytů namontovat kamery, jestli náhodou netrestáme nepřiměřeně? Není řečeno, že ne. Podobně jako u partnerských konfliktů i zde platí zákaz smírčího jednání a mediace, a k tomu i zákaz kontaktu mezi stranami konfliktu, takže dítě bude odebráno z rodiny a bude mu zakázán kontakt s rodičem podle článku 56. K ničemu z tohoto se přeci nechce většina obyvatel ČR zavázat. Ale pozor, z té smlouvy to vyplývá. Je totiž psaná příliš extrémně a příliš obecně,“ zdůraznil Klimeš. 

Následně se věnoval i dalším článkům, kdy například hovořil i o případech domácího násilí či řešení hádek mezi partnery. „Opět, chce se ČR k tomuto zavázat? Na základě jedné bouřlivější hádky stát bude rozbíjet manželství, protože zakáže manželům, aby se potkali, a když tak jedině na minimální dobu? Soud nesmí vyřešit jejich spor ani mediací, ani smírčím řízením. Rodiče se nesmí po hádce smířit s dětmi. Chce toto většina obyvatel ČR? Já myslím, že ne, ale z té smlouvy to vyplývá,“ poznamenal Klimeš a dodal, že největším problémem partnerských konfliktů je v tom, že do nich úřady ani okolí moc nevidí.  

„Istanbulská úmluva v tomto smyslu tuto situaci ještě více přiostří tím, že zakazuje smírná řešení a mediaci, zakazuje kontakt mezi rozkmotřenými stranami. Výsledkem bude více rozpadlých rodin, více odcizených rodičů,“ sdělil Klimeš, jenž úmluvě jako celku říká ne. „Je to jako opravovat hodinky krumpáčem. Je třeba se bavit o detailech, které jsou zdrojem týrání žen a dětí,“ zmínil Klimeš, pro nějž úmluva představuje krok zpět, navíc podle něj neřeší jevy, které nás nejvíce trápí. „Zkrátka Istanbulská úmluva je příliš obecná, příliš extrémní a příliš jednostranná. Proto je třeba ji odmítnout a napsat jinou, pořádnou,“ uzavřel.

O Istanbulské úmluvě se nyní hojně mluví v souvislosti s kázáním kněze Petra Piťhy. Ten varoval, že i kvůli této úmluvě se vládnoucí třídou v naší společnosti stanou homosexuálové. Mnoha lidem tímto kázáním zvedl tlak. Ozval se např. profesor Tomáš Halík, který Piťhovo kázání označil za „skutečně skandální“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Železný, Moravec, blbec? Covidová bomba na TV Nova: Vážné věci se vyvalily

8:54 Železný, Moravec, blbec? Covidová bomba na TV Nova: Vážné věci se vyvalily

I po omluvě moderátora Petra Suchoně, který dle svých slov příliš emocionálně tlačil na prezidenta Č…