Šéf ODS Fiala: Západ má podíl na destabilizaci světa i na agresivitě Ruska. Moskva nás ohrožuje

22.01.2015 10:20

Politolog a zároveň předseda ODS Petr Fiala vydává knihu s názvem Na konci bezstarostnosti. Server Týden.cz uvádí, že politik v ní překračuje příkop mezi politologií a politikou a v souboru textů popisuje hlavní problémy české zahraniční politiky. V první nejobsáhlejší a nejteoretičtější části hledá kořeny krize Evropské unie a evropské politiky vůbec.

Šéf ODS Fiala: Západ má podíl na destabilizaci světa i na agresivitě Ruska. Moskva nás ohrožuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala

"Západ nás neohrožuje, je zárukou naší bezpečnosti, Rusko potenciálně ano," argumentuje pro zachování orientace české zahraniční politiky na euroatlantický prostor a varuje před iluzemi o slovanské vzájemnosti a spolupráci s Ruskem. Fiala však pro zajištění bezpečnosti odmítá i Evropskou unii. "Ve společnou zahraniční politiku nevěřím, ne z nějakých ideových důvodů, ale z důvodů věcných," a argumentuje, že pořád platí, že se suverenita národních států nerozpustila v nadnárodních strukturách. Neexistující nadnárodní evropská demokracie podle něj oslabuje fungující demokracii na národní úrovni, což ve svém důsledku podle Fialy politiku ničí.

Fiala viní Západ z podílu na krizích ve světě. "Západ, podobně jako má podíl na destabilizaci islámského světa, může i za agresivní chování a novou rétoriku současného Ruska. Připusťme, že by to byla pravda. No a co? V každém případě musíme stát tam, kde se nejlépe uskutečňují naše národní zájmy a kde je zaručena naše bezpečnost," píše Fiala s tím, že se bohužel vytrácí vědomí o národních zájmech.

Země, které ztrácejí víru ve své hodnoty, porazí sami sebe

Léčba ještě hlubší integrací zdůvodněná ekonomicky je tak chybná, problémy ještě zhoršuje a volání po evropské nadnárodní vládě kvůli efektivnímu vládnutí je podle něj nebezpečné, podobně jako ochota vzdávat se svobody a práv ve prospěch bezpečí, prosperity či čehokoliv jiného. "Země, které ztrácejí odhodlání, víru ve své hodnoty, žijí na dluh a nevědí si rady samy se sebou, přímo vybízejí, aby byly poraženy nebo aby porazily samy sebe," varuje ve své knize Fiala.

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Knihy předsedů ODS i Pirátů nepůsobí moc dobře. Tmavé fotky, nudnější pasáže

18:23 Knihy předsedů ODS i Pirátů nepůsobí moc dobře. Tmavé fotky, nudnější pasáže

ParlamentníListy.cz požádaly zkušeného recenzenta, novináře Zdeňka Svobodu, o posouzení dvou nových …