NP Šumava: Oslavte Evropský den chráněných území

16.05.2026 7:42 | Tisková zpráva

České národní parky letos poprvé společně oslaví Evropský den chráněných území. Pod heslem „Spojeni přírodou“ připravily národní parky České Švýcarsko, Krkonoše, Podyjí a Šumava na sobotu 23. a neděli 24. května bohatý program pro rodiny s dětmi, milovníky přírody i odbornou veřejnost. Akce není pouze oslavou druhové pestrosti a divočiny, ale také zahájením nové spolupráce mezi parky v oblasti vzdělávání a udržitelného turismu.

NP Šumava: Oslavte Evropský den chráněných území
Foto: NP a CHKO Šumava
Popisek: NP a CHKO Šumava

Evropský den chráněných území, stanovený Federací EUROPARC na 24. května, připomíná význam nejcennějších lokalit našeho kontinentu. Letošní ročník zdůrazňuje propojení krajiny, rostlin, zvířat, a lidí, kteří v těchto oblastech žijí a pracují. Oslavy jsou zároveň jedním z prvních výstupů společného projektu všech českých národních parků „Zodpovědně do přírody“, zaměřeného na vzdělávání návštěvníků v oblasti šetrného turismu, zodpovědného chování i bezpečného pohybu v přírodě a prohlubování vztahů s místními obyvateli i podnikateli.

„Národní parky chrání to nejcennější z naší přírody a krajiny. Společně sdílejí poslání chránit a ukazovat cennou přírodu návštěvníkům. V době rostoucího turistického tlaku je zásadní, abychom o ochraně přírody a zodpovědném chování mluvili společně a jednotným hlasem,“ vysvětluje Jakub Kašpar, předseda řídícího výboru projektu Zodpovědně do přírody a náměstek ředitele Správy KRNAP.

Návštěvníci se ve všech parcích mohou těšit na nahlédnutí pod pokličku práce strážců, lesníků a přírodovědců. Všechny parky nabídnou trhy s lokálními produkty či rukodělné dílny. Zajištěny budou programy pro děti, přírodovědné kvízy a komentované vycházky. Připraveny budou koncerty, filmové projekce i divadelní pohádky pro nejmenší.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Martin Kuba byl položen dotaz

Sociální sítě

Opravdu si myslíte, že sociální sítě ubližují dětem? Proč se o nich neustále mluví jen negativně. Ano, je třeba děti hlídat a vést k tomu, jak se pohybovat na internetu, ale zamezit jim přístup k sociálním sítím nebo nějak omezovat to, aby používali internet podle mě není správná cesta. Doba je pros...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Moravskoslezský kraj: Báňskými vlaky za uhlím i do zoo

7:14 Moravskoslezský kraj: Báňskými vlaky za uhlím i do zoo

Moravskoslezský kraj opět podpoří turistické výletní vlaky do ZOO Ostrava i po Ostravsko-karvinském …