Šest úkolů pro Babiše. Fiala, Jurečka a Pekarová dali najevo, co bude stát delší nouzový stav

08.02.2021 18:35

Koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) definovala ve svém prohlášení šest kroků, které by vláda měla splnit, pokud chce hledat podporu nouzovému stavu. Podle ní stojíme na křižovatce. „Jde nám v první řadě o ochranu zdraví a životů lidí. Buď budou poslanci jenom nadále pokračovat v prodlužování restrikcí a nouzového stavu, nebo vláda přistoupí také k sérii rozumných rozhodnutí, která navrhujeme,“ poznamenali Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Petr Fiala (ODS).

Šest úkolů pro Babiše. Fiala, Jurečka a Pekarová dali najevo, co bude stát delší nouzový stav
Foto: Repro Facebook
Popisek: Předsedové tří koaličních stran po podepsání memoranda

Jako první koalice žádá postupné uvolňování škol. „Žáci a studenti jsou doma už bezmála rok a je potřeba najít cestu, jak umožnit jejich návrat do škol,“ píše se v prohlášení. Navrhují, že v první fázi by mělo dojít k otevření prvního stupně ZŠ, 9. tříd a maturitních a závěrečných ročníků SŠ. Měla by být umožněna praktická výuka na odborných školách (i v omezených skupinách) a výuka na ZUŠ ve formátu jeden učitel a jeden žák. Vláda by podle koalice měla pro všechny pedagogy v otevíraných školách okamžitě zajistit respirátory FFP2. Zároveň by také měla zajistit šetrné antigenní testy pro plošné testování žáků. „Pedagogové by měli být očkováni prioritně z důvodu veřejného zájmu udržení prezenčního vzdělávání,“ dodává koalice.

Následně také požaduje přijetí odškodňovacího zákona, který pokryje 100 % fixních nákladů. Tak se podle lídrů SPOLU uleví živnostníkům, podnikatelům a jejich zaměstnancům, na které dopadla vládní opatření.

Anketa

Mělo by Česko nasadit ruskou vakcínu Sputnik V ještě před jejím schválením orgány EU?

92%
8%
hlasovalo: 14266 lidí

Apelují také na odpuštění odvodů u živnostníků a odvodů sociálního pojištění pro malé firmy. Podle nich bylo jednou z nejúspěšnějších pomocí podnikatelům a živnostníkům. „Tato podpora ekonomickému sektoru by měla být obnovena,“ uvádí koalice.

„Vláda má předložit krizovou legislativu a pandemický zákon v přijatelné podobě, který umožní ukončení nekonečného prodlužování nouzového stavu a umožní vládě potřebné fungování při řešení pandemie,“ dodává koalice SPOLU.

„Do doby přijetí krizového zákona žádáme vládu, aby předložila konkrétní seznam požadavků, ke kterým potřebuje nouzový stav,“ zmiňují také. V závěrečné kapitole se pak věnují očkování a testování. „Je potřeba vyřešit distribuci vakcín (viz víkendové uložení dávek Moderny ve skladech, místo aby směřovala k využití). Vybudovat robustní registrační systém, který bude schopen zvládnout registrace milionů lidí, na které se snad brzy dostane, a také „vychytat“ nedostatky ohledně vyhledávání vhodného místa s nejbližším termínem, reakce na případné výpadky dodávek, aby lidé o termín jednoduše nepřišli. Mimo zájem by neměly zůstat také dostupnost dat o množství dávek, kolik kdy doputuje (aby očkovací místa mohla plánovat první a druhé dávky), ale také smlouvy (vakcíny, distribuce) pro zajištění transparentnosti. Podmínkou návratu do co nejnormálnějšího života a otevření ekonomiky, ale i volnočasových aktivit je masivní testování,“ zní v prohlášení. 

Koalice je podle svých slov připravena diskutovat o návrzích s premiérem Andrejem Babišem (ANO) před jednáním o prodloužení nouzového stavu. „Máme zájem, aby vláda mohla účinně čelit pandemii, a rozumná rozhodnutí podpoříme tak, jako to děláme už téměř rok. Ale také nehodláme přihlížet nečinnosti a bezradnosti. Pokud vláda nevyslechne a nesplní rozumné požadavky občanů, které zastupujeme a kteří se na nás obracejí, tak těžko může očekávat podporu nouzového stavu,“ zakončují lídři.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…