Sex s prostitutkami za peníze daňových poplatníků. Britská neziskovka čelí skandálu

14. 2. 2018 11:08

Britská nevládní nezisková organizace Oxfam čelí obrovskému skandálu. Hned několik jejích vysoce postavených manažerů, ale i běžných dobrovolníků si mělo údajně kupovat na svých zahraničních misích prostitutky za peníze daňových poplatníků.

Sex s prostitutkami za peníze daňových poplatníků. Britská neziskovka čelí skandálu
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Ve Velké Británii vypukl skandál, který může vážně poškodit obraz světa nevládních neziskových organizací. Jednu z nevlivnějších a nejrespektovanějších v zemi, Oxfam, zasáhla aféra, která může nejenom její pověstí zatřást od samotných základů. Oxfam byla založena již v roce 1942 velkopodnikatelem Cecilem Jackson–Colem a za více než sedmdesát let své existence si vydobyla doma i v zahraničí značný respekt a uznání.

Stovky dobrovolníků se pohybují zejména v zemích třetího světa a za přispění milionů liber od britské vlády, a tedy i daňových poplatníků pomáhají v Africe i v Asii bojovat proti chudobě. Oxfam byla přítomna také na Haiti poté, kdy tam došlo v roce 2010 k přírodní katastrofě. Podle aktuálních informací však již právě tam se dobrovolníci této neziskovky věnovali vedle pomáhání potřebným také poněkud méně bohulibým aktivitám.

Hned několik dobrovolníků si mělo platit ženy a dívky na Haiti, aby jim poskytovaly sexuální služby. Nešlo o žádné malé částky a měli přitom využívat služeb i luxusních a drahých prostitutek. Zástupkyně ředitele Oxfam Penny Lawrenceová, pod jejíž dikci spadaly pomocné programy v Čadu a na Haiti, již rezignovala na svoji funkci a nechala se slyšet, že za jednání některých svých kolegů se hluboce stydí.

Vedení Oxfam se tento týden také setkalo s ministryní pro mezinárodní rozvoj Penny Mordauntovou a vyjádřilo nad celou aférou politování. „Setkala jsem se s ředitelem Oxfamu Markem Goldringem a předsedkyní správní rady Caroline Thomsonovou. Oba se mně i obyvatelům Velké Británie a Haiti za otřesné chování některých svých kolegů omlouvali. Učiní dle svých slov vše, aby se podobným věcem napříště zabránilo,“ cituje deník Daily Mail ministryni.

Skandál s prostitutkami se v prvé řadě týká někdejšího šéfa projektů Oxfamu v Čadu a na Haiti Rolanda van Hauwermeirena. Dnes osmašedesátiletý charitativní pracovník si měl kupovat na Haiti prostitutky za tisíce dolarů. Jak ale zjistil deník The Sun, nebyl to v jeho kariéře první skandál tohoto druhu. Již v roce 2004, kdy pracoval pro charitu Merlin v Libérii, byla rovněž podána stížnost na jeho sexuální chování. Své místo musel opustit a později se dostal do Oxfamu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Josef Provazník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Telička, Niedermayer a exporadce Švejnara v Moravcově bublině. Shodli se, že referendum je obrovská past

13:38 Telička, Niedermayer a exporadce Švejnara v Moravcově bublině. Shodli se, že referendum je obrovská past

Václav Moravec si ve svém studiu připomínajícím obrovskou bublinu podal ruku s Pavlem Teličkou, euro…