Skoč do h*jzlu a spláchni se! Kundra v nesnázích. Blamáž s ricinem už jede i v zahraničí

05.06.2020 17:18

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) vnesl světlo do kauzy ricin. Tento nebezpečný jed měl podle médií do republiky přivézt pověřený ředitel Ruského střediska vědy a kultury v Praze Andrej Viktorovič Končakov. Údajně proto, aby pohrozil či ohrozil trojici pražských politiků – Ondřeje Koláře (TOP 09), Zdeňka Hřiba (Piráti) a Pavla Novotného (ODS). Premiér Andrej Babiš oznámil, že kauza ricin byla vymyšlená, ale nikoli českou stranou. Celou věc si prý vymysleli na ruském velvyslanectví, a to kvůli vnitřním sporům na ambasádě. Europoslanec za ODS Jan Zahradil to nazval slovem blamáž. A vyjádřil se k tomu nejen on.

Skoč do h*jzlu a spláchni se! Kundra v nesnázích. Blamáž s ricinem už jede i v zahraničí
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Ondřej Kundra vypráví o Putinových agentech (Knihkupectví a antikvariát Fryč, 2016)

„Lol! Pointa ricinové ‚spygame‘: Rus dodal smyšlené informace, podle nich vyrobil Ondřej Kundra dramatický příběh a Policie ČR přidělila 3× ochranku. Že to nakonec rozkryli a ty Rusy vyhostili, je samozřejmě ok. Ale jinak bych použil slovo ‚blamáž‘,“ poznamenal k dnešnímu vyjádření premiéra a šéfa diplomacie europoslanec Jan Zahradil (ODS).

Lol! Pointa ricinové “spygame”: Rus dodal smyšlené informace, podle nich vyrobil ?@okundra? dramatický příběh a Policie ČR přidělila 3x ochranku. Že to nakonec rozkryli a ty Rusy vyhostili, je samozřejmě ok. Ale jinak bych použil slovo “blamáž”. https://t.co/pach4ePHB4

— Jan Zahradil (@ZahradilJan) June 5, 2020

„Z informací a předložených důkazů, které jsem obdržel od Bezpečnostní informační služby (BIS) jednoznačně vyplývá, že celá kauza vznikla v důsledku vnitřního boje mezi pracovníky zastupitelského úřadu Ruské federace v Praze, kdy jeden z nich zaslal cíleně naší Bezpečnostní informační službě smyšlenou informaci o plánovaném útoku proti českým politikům. Způsobil tak kromě zbytečného vytížení našich bezpečnostních složek další komplikaci v česko-ruských vztazích a poškození dobrého jména Ruské federace v České republice,“ řekl dnes Babiš. Na jeho slova upozornila ČTK.   

Anketa

Měly by skončit Otázky Václava Moravce?

97%
3%
hlasovalo: 25570 lidí

Zdůraznil také, že podobné akce nemůže Česká republika na svém území tolerovat. Dva ruští diplomaté byli proto z Česka vykázáni. „Jsme svrchovaný stát a takovéhle akce na našem území nejsou přijatelné.“

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) doplnil, že se nejprve snažil celou věc vyřešit diskrétně, ale ruská strana v tomto směru nebyla příliš vstřícná, takže vládě nakonec nezbylo nic jiného, než dvě osoby vyhostit.

Připomeňme, že v dubnu napsal časopis Respekt, že do České republiky dorazil diplomat, který s sebou přivezl jed ricin údajně s úmyslem ohrozit starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného, starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře a pražského primátora Zdeňka Hřiba.

Právě do autora článku v časopise Respekt Ondřeje Kundry se na svém twittterovém profilu strefil Petr Paulczyňski. „Já být Kundrou, tak poté, co se ukázalo, že kauza ricin byla vymyšlená, tak bych skočil do hajzlu a spláchl bych se,“ napsal.

A celou věc okomentoval i spisovatel Mark Galeotti; hovoří o bizarnosti celého příběhu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

20:01 Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

Jednou je nebezpečný Tunis, podruhé Řecko. Lumpárna od Ministerstva zdravotnictví, rozčiluje se pro …