„My se na to vykašleme, nám to za to nestojí.“ To zní od starostů měst a obcí. Stát je dusí někde více, někde méně. Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová je přesvědčena o tom, že vše směřuje k tomu, aby už nechtěl raději kandidovat vůbec nikdo. „Kdo by kandidoval za těchto podmínek?“ ptá se. Zároveň má také dojem, že z radnic snad chtějí mít „národní výbory“. I tato slova zazněla v úvodu přednášky pro zástupce měst a obcí v Olomouci, která byla jednou ze série aktivit pořádaných Akademií samospráv, tentokrát pod názvem Odpovědnost v samosprávě obcí a měst. Právě Jana Zwyrtek Hamplová je odborným garantem projektu, a jak už u této dámy bývá zvykem, přichází i s konkrétním plánem, co dál. „Zahájila jsem takovou kampaň a starostové už mi říkali, že to podepíšou, až bude pravý čas, aby se státní správa a samosprávy na úřadech oddělily. Když máme odluku církve od státu, tak budeme mít odluku samosprávy od státu,“ podotkla.
Odpovědnost vůči samosprávě se během uplynulých 25 let vyvinula v její neprospěch. V 90. letech bylo možné všechno, dnes už by šli nejen starostové za podobné praktiky sedět. A jak už to v Česku bývá, i tady jdeme do extrému. „Dnes, jak uvidíte kauzu Postoloprty, neuvěříte, co je možné,“ podotkla Hamplová. Právě odpovědnost v samosprávě je podle ní téma doby. „Je to nebezpečné v tom, že policie nerozumí samosprávě a soudy nerozumějí samosprávě a zdá se jim to strašně jednoduché. Starosta je statutár, něco podepíše a jde, zastupitelé udělají rozhodnutí, které způsobí matematicky nějakou škodu, a už stíhají,“ uvedla na přednášce, která obsahovala nejrůznější doporučení, jak se mají představitelé měst a obcí chovat, aby se pokud možno k soudu nedostali, a také to, co by měli znát jejich právníci, pokud by bylo nejhůř.
„Pojď, budeme spolu v ‚krymu‘, volají na lékaře.“
„Šikana zastupitelů stoupá.“ Řeč byla také o nové metodice, kterou mají na ministerstvu financí asi tři čtvrtě roku, která znamená i to, že případnou škodu lze vymáhat i po zastupitelích, a to s odvoláním na občanský zákoník. Hamplová zmínila také důvody, proč práce v samosprávě není snadná. Ve volených funkcích jsou „amatéři“, jde o veřejně „hlídaný“ majetek, zákon o obcích je nedokonalý, do hospodaření zasahují jiné zákony, výklad stejných paragrafů se v průběhu času mění, právní výklad se často nachází až u soudů atd. A pak jsou tu také trestní oznámení, která jsou používána jako metoda politického boje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
kraj Olomoucký , radnice , reportáž , Hamplová , Akademie samospráv
autor: Daniela Černá
Nově navrhované masové sledování občanů EU
Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...
Další články z rubriky

19:31 Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje
Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že pošle na Ukrajinu rakety protivzdušné obrany …
- 13:13 Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“
- 15:00 Ruské ztráty? Analytik nastřílel díry. Vážné
- 8:20 Prasklo to. Válkovi se léto změní v noční můru
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom