Smích vás přejde, zvyšoval Onderka hlas na Šlachtu. Fiala se dojímal demonstracemi na Letné

27.09.2021 23:25 | On-line

V předvolební debatě České televize vystoupilo v pondělí sedm lídrů kandidátek v Jihomoravském kraji. O hlavních tématech, kterými byl rozpočet, justice a spravedlnost, ale také boj proti covidu-19, diskutovali lídr kandidátky SPOLU Petr Fiala, za Piráty a Starosty Radek Holomčík, lídr kandidátky SPD Jan Hrnčíř, za ČSSD Roman Onderka, dále lídr kandidátky KSČM Ivo Pojezný, lídryně kandidátky ANO Alena Schillerová a lídr kandidátky Přísaha Robert Šlachta.

Smích vás přejde, zvyšoval Onderka hlas na Šlachtu. Fiala se dojímal demonstracemi na Letné
Foto: Repro ČT24
Popisek: Předvolební debata lídrů kandidátek v Jihomoravském kraji na ČT24

Anketa

Vadí vám, že se premiér Babiš ,,kamarádí" s Viktorem Orbánem?

7%
85%
hlasovalo: 36521 lidí

Vláda v pondělí schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 mld. Koaliční ČSSD jej však nepodpořila, projedná ho až nová Sněmovna. Podle šéfky státní kasy se takový výsledek dal předpokládat.

„Neshodli jsme se na jednom jediném bodu, na růstu platů ve veřejném sektoru,“ uvedla, že ANO chtělo navýšit částku 1400 korun. To podle ČSSD nepokryje inflaci, navrhla proto 3000 korun. Ministryně se oháněla čísly a zrušením superhrubé mzdy, což by podle ní mohlo inflaci pokrýt.

Onderka vyloučil, že by šlo ze strany ČSSD o předvolební taktiku: „Sociální demokracie jen obhajuje zájmy nejslabších a těch, co mají nejméně peněz. Tím, co vláda udělala pod taktovkou tady paní ministryně financí, způsobila, že některé profese například u policistů a hasičů nebudou mít reálnou mzdu letošního roku. Oni si pohorší,“ rozčiloval se.

„A je to fascinující, když každý po povodních, po covidu, po tornádu, se chce fotit s hasičem a policistou a slibuje jim hory doly. A následně dojde na lámání chleba a slyší jen ‚nemáme na to peníze‘. Jestli máme na to, že navýšíme faktury na koupi raket ze zahraničí o 12 miliard, tak mi neříkejte, že nemáme 11 miliard na navýšení mezd pro ty nepotřebnější,“ doplnil lídr kandidátky ČSSD v Jihomoravském kraji.

Kritický komentář přidal Petr Fiala: „Tento rozpočet je jen další důkaz zadlužování naší budoucnosti. Ten rozpočet je proinflační, neodpovědný a bude znehodnocovat úspory lidí,“ konstatoval, že takový ve Sněmovně v žádném případě nepodpoří.

Rovněž Piráti takový rozpočet podpořit odmítají: „Tohle je přesně ten styl politiky, který vytváří křehkou českou ekonomiku. Osobně bych byl velmi rád, kdyby se nám po volbách podařilo najít nějakou společnou řeč, abychom našli jiný model rozpočtu,“ vymezil se Holomčík proti tomu, jaký rozpočet si ANO „na sílu“ protlačilo.

Pojezný z KSČM zmínil především zbytečné peníze na zbraňové systémy. „Odsunout finanční závazky je jediná možnost, jak získat nějaké peníze. Takovýto rozpočet bychom nebyli schopni podpořit. Pokud si Sněmovna troufne jít do rozpočtového provizoria, hrozí ale větší problémy, než schválení tohoto rozpočtu,“ míní.

„Rozpočtové provizorium není vůbec legrace,“ zapojil se do diskuse Šlachta. Pokud by se Přísaha dostala do Sněmovny, není pro ni takový rozpočet optimální: „My bychom to nepodpořili v tento okamžik, ale uvidíme, jak budou po volbách rozvržené síly,“ vyčkal by.

Mgr. Robert Šlachta

  • PŘÍSAHA Roberta Šlachty
  • mimo zastupitelskou funkci

Pokud ceny poletí vzhůru takovým tempem jako nyní, bude se ČSSD – pokud se dostane do Sněmovny – chovat podle Onderky férově a nebude vykládat občanům, že zrušením superhrubé mzdy dostali všichni peníze, ale bude lidem říkat, že bohatší dostali více a méně movití dostali méně. „Ty nůžky se nám takto rozevírají, ale my chceme nastartovat spotřebu a navýšením mzdy získá stát 7 miliard,“ zdůraznil.

„Neporadíme si s inflací, pokud vláda bude pumpovat stále víc peněz, které si půjčuje. Musí se šetřit. A ne na lidech, ale na provozu státu,“ zapojil se Fiala, jenž zároveň říká občanům, že ODS nebude zvyšovat daně a nebude zavádět ani daňovou brzdu.

Moderátorka Světlana Witowská poté uhodila na Schillerovou, zda „nepřestřelila“ v kritice České národní banky pro razantní zvýšení úrokových sazeb. „Stojím si za svým názorem,“ argumentovala Schillerová především prodražením úvěrů pro podnikatele a občany.

Na stůl přišlo hlavní téma, justice a spravedlnost

Anketa

Byla Angela Merkelová přínosem pro Evropu?

12%
81%
hlasovalo: 18963 lidí

Jaká největší výzva čeká podle Holomčíka novou vládu v justici? „Je to digitalizace a ještě větší věc je otevření trestního řádu a občanského soudního řádu,“ uvedl.

Hlavní priorita v oblasti spravedlnosti a justice pro KSČM je podle Pojezného zjednodušení justice tím, že se zjednoduší zákony. „Je třeba vyškrtat nepotřebné normy. Pokusy o toto už byly ze strany ODS a ČSSD, ale šli na to špatně, a sice poslaneckým návrhem,“ řekl, že jde o parketu legislativní rady vlády.

Za ODS a koalici SPOLU vyzdvihl Fiala zjednodušení justice. „Právní systém je zaplevelený, i sami soudci říkají, že se v tom nevyznají. Lidé musí mít pocit, že se domohou spravedlnosti, že tu máme právní stát!“

Poukázal na kauzy, které se táhnou a vrhají na justici špatný stín: „Čapí hnízdo nebo katastrofa na Bečvě. Vzpomeňte i na demonstraci proti ministryni spravedlnosti Benešové a když statisíce lidi šly proti Babišovi právě z obavy o právní stát,“ zdůraznil lídr koalice SPOLU. „A nepovedlo se nám to proto, že jste to nepodpořili,“ uhodil na Pojezného.

Naopak Schillerová nemá žádnou pochybnost o tom, že česká justice je nezávislá: „Já v ni mám naprostou důvěru a mám důvěru v to, že soudy prostě fungují tak, jak mají.“ Jako problém zmínila rychlost soudního řízení, pomohla by prý digitalizace.

Opačný názor vyjádřil Šlachta, i on by rád vrátil důvěru občanů v justici. „A vracet důvěru nejen slovy, ale vrátit jí na úrovni Ministerstva spravedlnosti. Těžké ekonomické kauzy na lidi působí tímto způsobem. Navrhujeme speciální senáty soudů, navrhujeme vzdělávaní soudců,“ uvedl.

Kontroval mu svými slovy Onderka: „Nesměšujte nezávislost soudů a Ministerstvo spravedlnosti. Ministr spravedlnosti neřídí soudce; stejně tak ani ministr vnitra neřídí policii. Podívejme se do Polska a do Maďarska a ten smích nás přejde!“ napomenul Šlachtu.

Politici se pozastavili i u exekucí

KSČM má ve svém programu psáno „stop exekučními byznysu“, systém exekucí navrhuje převést do rukou státu a k tomu zřídit specializované soudy. Pojezný se neobává, že by tím zatížili už tak přetížené soudy. „Takové obavy nemám. Z exekucí se stal soukromý byznys. A proč se z toho stal byznys? Protože kolegové z ODS měli zájem vytvořit skupinu lidí, kteří na tom majetku budou vydělávat,“ ohlédl se znechuceně po Fialovi.

„V Česku je stále smyslem zbohatnout na procesu vymáhání, aby se všechny články na tom napakovaly,“ dal mu za pravdu Hrnčíř. Prstem ale ukázal kromě ODS i na hnutí ANO: „Ti stoji na straně velkých exekutorských úřadů a velkých továren na bídu. Je třeba si říct, že za to mohou tyto dvě strany, ODS a ANO, které mají ve Sněmovně většinu. Cílem do budoucna by mělo být zestátnění těch exekutorů,“ řekl za SPD.

Na vážné nařčení reagovala Schillerová slovy: „Já bych si tato obvinění vyprosila! Faltýnka už také nechte v klidu spát, asi už je v klidu na lůžku,“ čílila se, že byl jmenovitě zmiňován i její kolega z hnutí ANO. „Naprosto to odmítám,“ řekla rezolutně ministryně.

Dotčeně kroutil hlavou i Petr Fiala: „To, co tady říkají kolegové, je nesmysl,“ rozhodil šokovaně rukama. „Hledali jsme zde rovnováhu a udělali jsme pro to v poslední době hrozně moc, nedělejme hlouposti, teritorialita by tu byla úplně špatná,“ hájil postup ODS. Slyšet byl ale Hrnčířův smích.

„Na Slovensku je teritorialita pátým rokem a výrazně, výrazně snížila ty částky, které se vymáhají“ zvedl Hrnčíř výstražně ukazováček, že ceny exekuci šly díky teritorialitě výrazně dolů. Následovalo skákání do řeči ze strany Fialy, který opakoval, že to je rozhodně „špatná cesta“.

Stranou nezůstalo ani ožehavé téma očkování a dezinformací

Anketa

Jsou čeští Romové utlačováni?

11%
79%
hlasovalo: 49599 lidí

Bojuje podle Schillerové vláda úspěšně proti dezinformacím typu, že vakcína proti koronaviru mění DNA či že mohou narušit plodnost? „Ve svém okolí slyším děsně hlouposti. Děláme proto kampaň proti dezinformacím a na podporu očkování,“ uvedla Schillerová, že kabinet se snaží dokola vše vysvětlovat.

V okamžiku se hlásil o slovo Fiala, Holomočík a Šlachta, který dostal slovo jako první: „Kdyby se dělala kampaň na očkování tak, jako dělá teď kampaň hnutí ANO, tak by dezinformace nebyly žádné,“ rýpnul do členky vlády lídr hnutí Přísaha.

„Vláda slibovala tu kampaň, nedělala ji! My jsme prosili vládu,“ zabrala kamera modlícího se Fialu, který konstatoval, že vláda přišla s kampaní pozdě. „Je to hrozně špatné, teď mluvit o kampani je směšné,“ uhodil na Schillerovou.

Kampaň měla být až krok číslo dva, pokračoval Holomčík. Vláda podle něj podcenila komunikaci. „Celá zmatená komunikace dezinformacím jen přispěla,“ obořil se na celý kabinet.

Vládní ČSSD hájil Onderka, pustil se do Lubomíra Volného coby prý dezinformátora: „Ono se těžko bojuje s takovýmto nešvarem, pokud jeden z politických subjektů má dokonce dezinformace jako hlavní svůj volební program. My všichni víme, o koho se jedná! Je to pan Volný ze Sněmovny. To je jeho byznys plán, jak přijít k penězům v rámci volebního boje!“ gestikuloval rozhořčeně.

Závěrem dodal, že očkování je jediná normální cesta, jak nemoc covid-19 překonat. A vyjádřil názor, že není možné vakcinaci přikázat, musí jít o svobodnou vůli každého z občanů, totéž platí i u dětí, tedy jde o svobodnou vůli rodičů. „Nezbývá nám nic víc, než v rámci kampaně vysvětlovat, že co lidé čtou na internetu, jsou opravdu bludy a nesmysly,“ pravil Onderka.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tak kdo tady straší lidi? Babiš toho má dost. Ať už Řehka nemluví...

22:40 Tak kdo tady straší lidi? Babiš toho má dost. Ať už Řehka nemluví...

Náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka poslance upozornil na nebezpečí konfliktu Ruska se …