Smyčka kolem Ivana Langera se prý stahuje. Ištvan se Šlachtou už kolem něj kroužili dlouho, zjistili jsme o tom více

13.10.2015 21:32 | Zprávy

Vidkun. Jméno norského kolaboranta s nacisty Vidkuna Quislinga (čti Kislinga) dostala nejnovější operace Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. V jejím rámci policie zacílila především na někdejšího místopředsedu ODS a ministra vnitra Ivana Langera a jeho letitého finančního partnera – olomouckého podnikatele Ivana Kyselého. Ten mu v minulosti mimo jiné půjčoval peníze na realitní akvizice v Olomouci a po odchodu z aktivní politiky je pojí byznysové aktivity.

Smyčka kolem Ivana Langera se prý stahuje. Ištvan se Šlachtou už kolem něj kroužili dlouho, zjistili jsme o tom více
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Langer

Všichni novináři si od úterního rána marně lámou hlavu, proč policejní akce dostala jméno po norském kolaborantovi. Není to ale vůbec složité, naopak až příliš jednoduché – Kisling rovná se Kyselý. A za Kyselým je skryt i hlavní cíl dosud nepříliš úspěšných lovců Jany Nagyové – Ivan Langer.

Po něm policie pase delší dobu, ale až do akce Vidkun bez hmatatelných výsledků. Nyní se aktuálně pokouší rozkrýt vazby mezi Langerem, Kyselým a spřízněnými policisty. Po domovních prohlídkách, které dnes proběhly, se hned podle několika zdrojů ParlamentníchListů.cz dají po nočních výsleších očekávat návrhy na vazbu. Langera zastupuje známý pražský advokát Tomáš Sokol, který hájí v kauze Nagyová bývalého šéfa vojenské rozvědky generála Ondreje Páleníka. Ten se zatím k případu nevyjádřil.

V souvislosti se zadržením Langera a Kyselého se spekuluje o možném stamilionovém „všimném“ za budování a prodej třetí největší solární elektrárny v České republice o výkonu téměř 30 megawattů v jihočeském Ševětíně. Na té se mimo jiné podílela společnost IES Recycling, spojovaná právě s Kyselým. Média převzala tuto zprávu od České televize. Jenže zprávy zevnitř policie mluví jasně: cílem je jednoznačně Langer. Nasvědčuje tomu i skutečnost, že policie neudělala domovní prohlídku v advokátní kanceláři, v níž dnes Langer pracuje a která se měla na prodeji elektrárny skupině ČEZ podílet. A potvrzují to i slova policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Ten dnes bez bližších podrobností řekl, že policie se státním zastupitelstvím poskytne bližší informace do tří dnů. Ministr vnitra Milan Chovanec pak řekl, že ne všechny informace, které se k případu v médiích objevují, se zakládají na pravdě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Jaroslav Šťastný

Tomio Okamura byl položen dotaz

Migrace

Dobrý den ! Sleduji polskou politiku. V poslední době je tam velká aféra . Německá policie vozí nelegální uprchlíky přes hranici do Polska a tam je ponechává. Nemají žádné doklady , pouze nějaké vypsané papíry. Polská policie a dokonce pohraniční straž máji asi příkaz nic nedělat. Po polských měste...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Německý průmysl na pokraji zelené smrti? Kancléř dostal od továrníků naléhavý dopis

17:31 Německý průmysl na pokraji zelené smrti? Kancléř dostal od továrníků naléhavý dopis

Zástupci předních německých průmyslových koncernů a odborového svazu adresovali kancléři Friedrichu …