O povolební situaci přišli pro několik desítek přítomných diskutovat za českou stranu Jaroslav Šonka, publicista a politolog, pobývající od konce šedesátých až do osmdesátých let v německém exilu; dále Hans-Jörg Schmidt, bývalý východoněmecký novinář, posléze současný publicista, pracující pro německá média v ČR, autor publikace Zeman – žádné jaro v Praze; a Jürgen Herda, vedoucí Oberpfalz media, zasedající v Česko-bavorském kulturním svazu. Dvouhodinovou akci moderoval publicista z bavorského rádia Thomas Viewegh.
Antisystémový miliardář-populista
„Asi 30 procent obyvatel Česka řeklo ano ANO,“ uvedl akci moderátor a pokračoval: „Budoucí premiér se snaží napadat média a předestírat jim, že dělají fake news a vedou proti němu dezinformační kampaň. Jeho avízo, že zemi povede jako firmu, je něco, co jsme slyšeli v minulých měsících z druhé strany oceánu. Jako by kromě migrace neexistovala jiná témata. Na první ustavující schůzi německého parlamentu je již první debakl AfD. Udivující je, že politická krajina v Česku se středolevou koalicí, která teď končí, byla v posledních dvou letech, alespoň při pohledu zvenčí, poměrně stabilní koalicí. V období, které nebylo charakterizováno velkými skandály. Kromě Andreje Babiše samotného,“ upřesnil ještě Viewegh. „Nevíme, kam to bude v České republice směřovat. Je to miliardář, proti kterému se vede vyšetřování kvůli dotačnímu podvodu. Jeho strana je hnutím, což známe i z jiných zemí Evropy, kde se také prezentují antisystémové strany. I v Rakousku je to tento případ, kdy Sebastian Kurz hovoří velmi zřídkakdy o straně. Děkuje hnutí, které umožnilo ten volební výsledek,“ pustil se i do sousedního Rakouska historik, politolog a novinář v jedné osobě.
Američané učící demokracii a český dupající prezident
Na to reagoval Jaroslav Šonka, častý host debat v České televizi: „Je to věc, která mne trochu trápí. Sedíme tady v zemi, kde byla v roce 1945 totální válečná porážka. Došlo tu k velké ráně, ke zklamání z minulosti. Přišli Američané, kteří tehdy nebyli Trumpy a kteří si lámali hlavu s tím, jak lidem vysvětlit a naučit demokracii. Jak z nich udělat spojence. To vše v ČR se nestalo. Má to dva významy. Lidé, bývalí komunisté, kteří patři k elitám stejně jako Andrej Babiš, mohli bez jakéhokoliv přechodu pokračovat ve své činnosti, co dělali před tím. Musí se brát v potaz, že byl spolupracovníkem StB a možná se dopustil mnoha neslušných věcí. S určitostí se dá doložit a publikuje se to občas, že to jeho pohádkové bohatství bylo dosaženo pomocí poněkud hrubších metod,“ zdůraznil Šonka.
A pokračoval. „Například nejvyšší odborář v ČR pan Středula na Facebooku zveřejňuje nabídky firem Andreje Babiše, které zájemcům o zaměstnání nabízejí okolo 13 000 korun, a z toho se prakticky nedá vyžít. Je to určitá zahrada zapomnění okolo těchto politických elit. Lidé nevědí, že by měli sledovat dlouhodobější horizont, měli by se ptát – co jsi dělal před dvaceti, třiceti lety. To samé platí o prezidentovi, který se teď snaží všechno rozdupat. Aby z toho zároveň těžil i jeho předvolební boj, aby prezident i toto ‚přikrmil‘. A toto těm třiceti procentům lidí nepřipadá podivné, že přibyli další lidé, kteří dali svůj hlas panu Okamurovi, jenž založil svojí vlastní stranu.“ Němci podle Šonky vždycky roní slzy, když zjistí, že se jmenuje SPD, ale to znamená něco jiného než německá SPD. „Nikdo není svolný brát v úvahu to, čemu se v roce 1918 říkalo hnutí. Nikdo nemá snahu porozumět tomu, jaký přínos aliančních vojsk v západním Německu vedl k tomu, že se Německo stalo ctěným členem mezinárodního společenství. A tím, že se ještě takto mlží, tak jako vedlejší produkt můžeme nadávat na Angelu Merkelovou. Takže zahrada zapomnění a chybějící prostor pro určité vstřebání demokracie.“
Nekonečné čekání na (do)honění Německa
„Moje první reakce, kterou jsem napsal na facebook byla – zbláznili se Češi?“ vstoupil do diskuse Schmidt. „Protože jsem byl skutečně konsternovaný a nepovažoval jsem to za možné, že v podstatě úspěšná vláda byla poslána do pouště a nyní se bude stavět na antisystému. To se k sobě nehodí. Pasuje to do velkého trendu v Evropě, a nejen tam… Čechy nezajímaly korupční story, ani StB. Lidé nedělali nic jiného, než že volili úspěch. Češi mají rádi, když je někdo úspěšný. Měli rádi Václava Klause,“ podotkl za smíchu přítomných. „Václava Klause volili, protože měl tak hezké kravaty. Ty vždy vozil ze služebních cest. Propisky také, myslím, ale ty nekupoval,“ pokračoval v rozverném duchu Schmidt a auditorium zabouřilo smíchem: „To považovali za dobré. Babiš má úplně jiné úspěchy. Je to opravdu skvělý podnikatel, vydělává hromadu peněz. Jak to dělá, to je nezajímavé, to nikoho nezajímá. Samozřejmě to zajímá lidi, co jsou u něj zaměstnaní. A zaměstnává 300 000 lidí! Znám hodně lidí, kteří u něj pracují a říkají – je to v pořádku, my se tady máme dobře, platí dobře a to s těmi 13 000 korun, to se týká možná zahraničních zaměstnanců, které má také, Ukrajince a další.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala