Soudy možná nebudou muset přerušovat vězení ženám, jež otěhotní

18. 7. 2019 14:26

Soudy možná nebudou muset vězněným těhotným ženám nebo matkám dítěte mladšího jednoho roku automaticky přerušovat výkon trestu. Skupina poslanců STAN, Pirátů, SPD, ČSSD, KSČM a TOP 09 v čele s Janem Farským (STAN) navrhla, aby soud mohl každý konkrétní případ stejně jako u těžce nemocných vězňů posoudit a rozhodnout, zda se žena dostane dočasně na svobodu, nebo ne, uvedla ČTK.

Soudy možná nebudou muset přerušovat vězení ženám, jež otěhotní
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

Novelu trestního řádu Farský připravil v souvislosti s případem ženy, která byla odsouzena na 30 let za vraždu sběratele. Soud jí musel přerušit výkon trestu, když se zjistilo, že otěhotněla. V té době byla ve vazební věznici v Hradci Králové. Trest bude mít žena přerušený patrně do září příštího roku, tedy do jednoho roku dítěte.

Současná úprava trpí podle předkladatelů nedostatkem v tom, že přerušení trestu musí nastat pouhým naplněním zákonných podmínek, soud tedy nemůže rozhodnout jinak. Pokud by novela platila, soud by posuzoval, zda nastaly tak vážné důvody, že ženu dočasně propustí na svobodu. Předkladatelé ve zdůvodnění uvádějí, že soud by mohl vzít v potaz například i to, zda by pobyt vězenkyně na svobodě nebyl pro společnost nebezpečný nebo zda nebude pokračovat v trestné činnosti.

V zákoně by zůstalo ustanovení, že soud přerušení výkonu trestu zruší, pokud existuje obava, že odsouzená nebo odsouzený uprchne, nebo pokud přerušení trestu zneužívá. Ustanovení se vztahuje na vězněné těhotné ženy nebo matky s dětmi do jednoho roku i na dočasně propuštěné těžce nemocné vězně.

Navrhovaná úprava by podle předkladatelů zvýšila nároky na vězeňskou službu. Pro odsouzené ženy, které otěhotní a soud by jim výkon trestu nepřerušil, by musela zajistit odpovídající ubytovací a zdravotní podmínky.

Předlohu nejprve posoudí vláda. Rozhodne o ní Parlament. Předkladatelé chtějí, aby Sněmovna novelu schválila zrychleně v prvním čtení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš udeřil na televizi. Zprudka. Tanky, Zeman, Zaorálek, všechno špatně

20:52 Babiš udeřil na televizi. Zprudka. Tanky, Zeman, Zaorálek, všechno špatně

Premiér Andrej Babiš (ANO) se ve svém týdenním facebookovém hlášení „Čau lidi“, s nímž obohacuje veř…