Speciální prokuratura. Fico ji chce zrušit. Toto je vážné, burcuje Šimečka

03.12.2023 9:22

Slovenský premiér Robert Fico hodlá změnit, ev. zrušit Úřad speciální prokuratury a oslabit Specializovaný trestní soud. V rozhovoru pro server iRozhlas.cz to řekl Miro Kern, redaktor slovenského Denníku N. Premiér Fico o těchto svých plánech již informoval Evropskou komisi.

Speciální prokuratura. Fico ji chce zrušit. Toto je vážné, burcuje Šimečka
Foto: Screen FB Roberta Fica
Popisek: Předseda slovenské Smer-SD Robert Fico

Slovenský Denník N informoval, že premiér Robert Fico (Smer-SD) byl v pondělí (27. listopadu) v Bruselu, aby o těchto plánech jednal. Ministr obrany Robert Kaliňák a ministr spravedlnosti Boris Susko jednali také s komisařem pro spravedlnost Didierem Reyndersem.

„Myslím, že mají připraveny mírnější návrhy, pokud by Evropská komise tento návrh zásadně rozporovala. Už víme, že jim jen reorganizace speciální prokuratury nestačí a chtějí ji úplně zrušit,“ uvedl Kern k podobě pracovní verze návrhu, kterou má k dispozici.

Podle tohoto návrhu by zrušení speciální prokuratury mimo jiné znamenalo, že ty nejzávažnější korupční případy, ale i případy organizovaných zločineckých skupin, by dostaly regionální prokuratury, které s takovou agendou nemají žádné zkušenosti. „Mohly by v podstatě být zastaveny všechny závažné kauzy, které se v poslední letech vyšetřovaly,“ vysvětluje novinář Kern.

Na otázku, jak by se měl podle plánů nové slovenské vlády změnit Specializovaný trestní soud, řekl: „Podle toho návrhu na zrušení speciální prokuratury by se na postavení Specializovaného trestního soudu ani nemuselo nic měnit, aby dosáhli zastavení korupčních kauz. K soudu by se vlastně ani nemusely dostat, pokud si podmaníte prokuraturu podle svých představ,“ poznamenal.

 „V každém případě je důležité, aby Evropská komise pochopila, co se tu vlastně děje a že je ohroženo vyšetřování nejen korupčních, ale i kauz, které se týkají organizovaného zločinu,“ dodává Kern.

Vláda by případně mohla zrušit zvláštní prokuraturu k 1. březnu, napsal server Sme.sk.

Před plány Ficovy vlády bije na poplach na sociální síti X také předseda druhé nejsilnější strany po předčasných parlamentních volbách na Slovensku Progresívní Slovensko (PS) Michal Šimečka.

V pátek (1. prosince) obdržela Evropská komise od vlády paragrafové znění návrhu a v současné době jej posuzuje, uvedl slovenský portál TV Noviny.

Strany Smer i Hlas již před volbami naznačily, že omezí fungování Úřadu speciální prokuratury a Specializovaného trestního soudu.

reklama

autor: Natálie Brožovská

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Co se stalo s vašimi sliby?

Slibovali jste legalizaci HHC a místo toho jste zakázali i THC. Jste na sebe pyšní? Co jste vlastně ze svého programu ve vládě prosadili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Když burcuje eurohujer Šimečka, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePutin z Putimi , 03.12.2023 11:17:21
je naprosto jasné, že Fico koná správně.

|  6 |  0

Další články z rubriky

„Nejsem detektiv.“ Papír Saši Vondry na Jandejska tvrdě rozsouzen. Toto má zaznít

19:15 „Nejsem detektiv.“ Papír Saši Vondry na Jandejska tvrdě rozsouzen. Toto má zaznít

Měl to být důkaz o kolaboraci jednoho z organizátorů protestů zemědělců, podnikatele Jandejska, s Ru…