Strany se chtějí osvobodit od byznysu. Proto se dohodly na limitech při volbě prezidenta

14.05.2012 23:48

Podle hosta pořadu Události, komentáře politologa Pavla Šaradína je limit výdajů pro prezidentské kandidáty první vlaštovkou snahy politických stran osvobodit se od závislosti na státu a na byznysu. Přesto se ovšem tento limit dá velice snadno obejít.

Strany se chtějí osvobodit od byznysu. Proto se dohodly na limitech při volbě prezidenta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský hrad

Kandidát na prezidentský úřad smí při kampani utratit jen 40 milionů korun. Pokud postoupí do druhého kola, limit se mu o deset milionů zvýší. Na finančním omezení předvolebního boje se dohodli zástupci koalice i opozice. Účetní přehledy by taky měly být dostupné veřejnosti a za překročení hranice bude hrozit pokuta.

Podle politologa z Univerzity Palackého v Olomouci Pavla Šaradína se jedná o celosvětový trend, kdy se pomocí omezení financování kampaní snaží politici vymanit z područí závislosti na státu a byznysu.

Stačí sdružení, které neoficiálně s kandidátem spolupracuje, a už je po limitech

Politika nejen u nás prorůstá s byznysem. Podle Pavla Šaradína je omezení výdajů pozitivní, i když je kandidáti samozřejmě mohou obejít. „Obejít se to může, ale je to první krok, jak zabránit nekalému financování politiků,“ je přesvědčený Šaradín.

Způsobů, jak se dá celý limit obejít, je řada. „Mohou to být třeba nějaká občanská sdružení, která budou podporovat kandidáta, aniž by o tom oficiálně věděl,“ ukazuje jeden z příkladů Šaradín.

Sám však snahu politických stran nevidí jako prázdné gesto. „Chápu to jako snahu politických stran omezit sebe samé. Politické strany u nás jsou stále závislejší jak na státě, tak i na některých firmách a toto je krok, kterým by se mohly pokusit z této závislosti osvobodit,“ uzavírá v Událostech, komentářích politolog.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pal

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesorka a bývalá "básnířka Majdanu" Bilčenko prý prozřela a pro PL odhalila, jak to dnes ve skutečnosti vypadá na Ukrajině

15:37 Profesorka a bývalá "básnířka Majdanu" Bilčenko prý prozřela a pro PL odhalila, jak to dnes ve skutečnosti vypadá na Ukrajině

PŘÍBĚH Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) sice stále provádí své lynče, ale mnohem víc se o nich mluv…