Summit se mimo jiné nese ve znamení oslav 75. výročí existence NATO. Dominantní jsou ale spíše obavy z dalšího a přípravy na všechny bezpečnostní výzvy, které současnost přináší. „NATO jako největší vojenská aliance na světě se nachází v mezinárodním bezpečnostním prostředí, které není stabilní a přináší s sebou celou řadu výzev. O celé té řadě výzev se tam bude mluvit. Jsou zde obavy o to, jak bude NATO fungovat jako aliance po příštích amerických volbách,“ komentoval dění v ČT24 Michal Smetana z Institutu mezinárodních studií.
Velké téma washingtonského summitu je právě Ukrajina, ať už jde o pomoc napadené zemi, tak otázku budoucího členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci. „Myslím, že ten jazyk, který se objeví v závěrečném komuniké, pořád nebude to, co by si prezident Ukrajiny představoval. Ten jazyk bude pravděpodobně mluvit o tom, že cesta Ukrajiny ke členství do NATO je nezvratná, ale pro spoustu diváků to bude znít, jako když si diplomati hrají se slovíčky, prakticky to pro Ukrajinu neznamená, že se do NATO dostane dříve,“ míní Smetana, ředitel Pražského centra pro výzkum míru. Ukrajina se podle něj stane členem NATO až ve chvíli, kdy se podaří tuto válku ukončit.
K debatě se připojil také senátor KDU-ČSL, místopředseda výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Patrik Kunčar. V rámci přičleňování Ukrajiny k NATO vyzdvihl jako zásadní vojenskou pomoc a celý přislíbený balík pomoci pro Ukrajinu. „Ruku v ruce s tím musí jít i diplomacie. Za poslední měsíce se toho podařilo udělat hodně, klíčovým hráčem jsou ale Spojené státy, které mají před prezidentskými volbami. Do listopadu se bude vyčkávat, jak se Amerika postaví k další pomoci a budoucímu členství Ukrajiny v rámci NATO,“ podotkl.
Přiklání se k názoru, že případná výměna v Bílém domě nic nezmění na tom, jak spolehlivým spojencem budou Spojené státy v rámci NATO, jak dnes uvedl končící generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Před každými volbami zaznívají nejrůznější populistické sliby, věřím, že Spojené státy, které dlouhodobě dokazují, že jsou spolehlivým spojencem v rámci Severoatlantické aliance, že budou i nadále,“ míní Kunčar. Následně zmínil obavu, že může dojít k určitému „ochlazení“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská
Nově navrhované masové sledování občanů EU
Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...
Další články z rubriky

19:31 Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje
Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že pošle na Ukrajinu rakety protivzdušné obrany …
- 13:13 Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“
- 15:00 Ruské ztráty? Analytik nastřílel díry. Vážné
- 8:20 Prasklo to. Válkovi se léto změní v noční můru
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom