Zamrazilová v minulosti kritizovala návrh rozpočtu na příští rok. Jeho poslední verze odsouvá náraz na dluhovou brzdu. Podle vaší nejnovější zprávy, kterou tady máme k dispozici, z roku 2024 na rok 2026. Je možné říct, že Národní rozpočtová rada je už spokojena? „Rozdělím to na dvě otázky. Ta první se týká státního rozpočtu na příští rok. Ano, 376 je méně než původních 390, ale je to více než 367 v covidovém roce. Takže tady vidíme samozřejmě určitý problém, protože ekonomika příští rok už poroste, čeká se o více než čtyři procenta. Další věc je, že k tomu zlepšení dochází proto, že se zvýšil výběr daní i očekávaný výběr daní. Proč se zvýšil? Jde především o daň z příjmu fyzických osob a její výběr se zlepšuje proto, že je nad očekávání nízká nezaměstnanost, její výhled je nižší, ale bohužel také vyšší inflace, protože z celkového toho balíku mezd a platů potom se vyberou vyšší daně. Takže dobrý faktor je nezaměstnanost nižší, špatný faktor je vyšší inflace,“ poznamenala Zamrazilová.
„Pak je tady vyšší výběr daní z příjmů právnických osob, který ukazuje na to, že vloni na tom nebyly tak zle, jak se zřejmě očekávalo, a očekává se i lepší výkon příští rok. Ale náš problém je, že jestliže se tady našly dodatečné příjmy v řádech šedesáti sedmdesáti miliard, tak ta naše kritika směřuje na to, že ty dodatečné příjmy by neměly být okamžitě přetavovány do mandatorních výdajů, a to se bohužel děje,“ dodala Zamrazilová. Příjmy státu v roce 2021 se pak podle jejích slov stěží rovnají mandatorním výdajům.
Odbory návrh rozpočtu na příští rok označují za mírně optimistický. „Mírně optimistický je z pohledu toho, že se předpokládalo, že bude deficit 390 miliard, a v této chvíli je to po jednání s panem prezidentem 376. Problém je ale někde úplně jinde. Když jste citoval naše stanovisko, tak musím říct, že těch přibližně 200 miliard jde na vrub právě těch daňových změn, které se udály v roce 2020. Máme tady 200 miliard systémového dluhu – to znamená, kdyby tyto problémy nebyly, bude ten dluh příští rok 176, nebo 170 miliard. A to je hodně velký rozdíl,“ podotkl Středula.
Plán s plánem, výsledek s výsledkem
„U rozpočtu musíme porovnávat plán s plánem a výsledek s výsledkem u rozpočtu. Takže vemte si, že plán na rok 2021 je 500 miliard a plán na rok 2022 je 376,6 miliardy. To znamená o 123,4 miliardy méně, což si myslím, že je docela ambiciózní rozdíl. A já nevím, kde pan předseda bere těch 200 miliard. Příjmy a výdaje před pandemií jsme měli téměř vyrovnané, takže to plánované hospodaření bylo mírně deficitní. Třeba ten poslední schodek byl 40 miliard, došlo k pandemii,“ řekla Schillerová a oznámila, že schodek očekává menší než 450miliardový schodek. „Je to moje očekávání z mých zkušeností, které mám. Není to žádné exaktní číslo. Protože vidím, jak vlastně v lednu až květnu rostl ten schodek a následně nám tempo klesá,“ dodala. Největší roli však podle jejích slov hrají investice.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
ČMKOS , Čt24 , finance , Moravec , Otázky Václava Moravce , Středula , vláda , ANO , Zamrazilová , Schillerová , Národní rozpočtová rada
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
Nově navrhované masové sledování občanů EU
Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...
Další články z rubriky

19:31 Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje
Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že pošle na Ukrajinu rakety protivzdušné obrany …
- 13:13 Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“
- 15:00 Ruské ztráty? Analytik nastřílel díry. Vážné
- 8:20 Prasklo to. Válkovi se léto změní v noční můru
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom