Taková hrubka. Kolář psal o Masarykovi a nedopadlo to dobře

20.02.2022 21:51 | Ze sítí

Poslanec za TOP 09 Ondřej Kolář se na svém facebookovém profilu rozepsal o tom, že je nutné připravit plán pomoci uprchlíkům z Ukrajiny. Ve svém statusu se také rozhodl zmínit prvního československého prezidenta, u nějž bychom se podle jeho slov měli inspirovat. „Pokud tedy dojde ke konfliktu na Ukrajině, mohli bychom, myslím, hledat inspiraci našeho budoucího počínání u Tomáše Garrygua Masaryka,“ napsal Kolář – takto i s nesprávně uvedeným y ve slově Garrigue.

Taková hrubka. Kolář psal o Masarykovi a nedopadlo to dobře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ondřej Kolář

„Nikdo z nás si nepřeje ozbrojený konflikt na Ukrajině. Pokud k němu ale nakonec dojde, je nevyhnutelná i vlna uprchlíků z Ukrajiny do sousedních států i dál – třeba do České republiky,“ poznamenává Kolář.

„V Česku je slovo uprchlík považováno za synonymum někoho, kdo k nám přichází se snahou nás ovládnout a zničit naši kulturu. Není to chyba lidí, spíš politiků, kteří se tak lidi často prchající před válkou snaží vykreslit – většinou pro svůj vlastní užitek,“ dodává Kolář.

„Měli jsme v historii ale i odvážné politiky, politiky, kteří si mysleli, že uprchlíkům je potřeba pomáhat a můžeme z nich i mít prospěch. Pokud tedy dojde ke konfliktu na Ukrajině, mohli bychom, myslím, hledat inspiraci našeho budoucího počínání u Tomáše Garrygua Masaryka,“ uvedl Kolář s dovětkem, že prvního prezidenta politici často zmiňují jako svůj vzor. „Tak pokud by dostali příležitost, mohli by se mu přiblížit i svými činy,“ zmiňuje.

„Mladé Československo totiž ve dvacátých letech nabídlo azyl Rusům prchajícím před občanskou válkou a bolševickým terorem, říkalo se jim ‚Bílá emigrace‘. Šlo často o lidi vzdělané, kteří naši společnosti přinesli znalosti i zkušenosti a zůstali tady. Ale i řady Ukrajinců u nás našly nový domov, a dokonce v Praze založili univerzitu. Byl bych hrozně moc rád, kdyby se dnešní Česká republika zachovala jako její první předchůdkyně. Kdybychom, pokud na to dojde, vyhlásili smysluplný plán a nabídku pomoci lidem prchajícím z Ukrajiny před ruskou agresí, před válkou, před smrtí, utrpením, hladem. Bílá emigrace v Praze zakládala kulturní centra, školky, školy. Už dnes u nás pracují tisícovky Ukrajinek a Ukrajinců. Jsme na ně zvyklí ve všech možných profesích, nevnímáme je jako nekulturní barbary nebo existenci České republiky ohrožující teroristy,“ podotýká dále Kolář.

„Ukrajinci, kteří by museli utéct z rodné země, z ní nebudou utíkat proto, aby nás připravili o naši kulturu, ale prostě proto, že budou mít strach. Jejich strach z nejistoty je mnohem větší a pochopitelnější než ten náš. Pokud tedy můžeme pomoci, pomoci musíme, pokud pomoci umíme, musíme vlastní strach překonat,“ zakončil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

Tomio Okamura byl položen dotaz

nezávislost

Dobrý den, podle vás jsme nejsme politicky nezávislí, znamená to, že volby jsou u nás zbytečné? Taky tvrdíte, že je třeba, abysme byli nezávislí i ekonomicky a v zemědělství. Je to ale vůbec možné, když je naše ekonomika závislá na exportu a na německé ekonomice? A co se týče zemědělství, jak chcete...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Hašek – král hlupáků. Na Slovensku si všimli, jak o Francii mlčel jak zařezaný

14:49 Dominik Hašek – král hlupáků. Na Slovensku si všimli, jak o Francii mlčel jak zařezaný

„Hašek prošustroval miliony a teď je za krále hlupáků“, i takto se dnes na Slovensku mluví o slavném…