Tankový mišmaš pro Ukrajinu. Americké, německé i britské. Už přišlo varování

25.01.2023 22:00 | Ze sítí

Německo souhlasilo s dodáním německých tanků Leopard 2 na Ukrajinu. V prvním kroku poskytne Ukrajině čtrnáct tanků Leopard 2A6 a povolí jejich reexport z dalších zemí. Na žádost kancléře Olafa Scholze o tom rozhodla spolková vláda. Kyjev doufá, že dodávky tanků změní situaci na bojišti, uvedla BBC. Spojené státy dodají Ukrajině 31 tanků M1 Abrams, oznámil americký prezident Joe Biden.

Tankový mišmaš pro Ukrajinu. Americké, německé i britské. Už přišlo varování
Foto: Repro Youtube
Popisek: Německý tank Leopard 2

Anketa

Kdo víc rozděluje společnost?

hlasovalo: 41594 lidí
Německý kancléř Olaf Scholz na středečním zasedání vlády oznámil rozhodnutí vyslat čtrnáct tanků Leopard 2 na Ukrajinu a vydání souhlasu pro Polsko a ostatní země, aby také vyslaly své Leopardy. To bylo dosud omezeno vývozními předpisy.

Očekává se, že administrativa amerického prezidenta Joea Bidena rovněž oznámí plány na vyslání nejméně třiceti tanků M1 Abrams, informovala BBC. Již dříve ochotu dodat tanky Challenger 2 avizovala Velká Británie.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dříve uvedl, že tanky „shoří jako všechny ostatní“. Prohlásil, že došlo k přecenění potenciálu, který by tanky ukrajinské armádě přinesly, a označil tento krok za „neúspěšný plán“.

Ukrajinští představitelé však trvají na dodávkách těžších zbraní. Tvrdí, že dostatek bojových tanků by mohl kyjevským silám pomoci získat zpět území od Rusů. „Naše rozhodnutí odpovídá známému postupu, že Ukrajině pomáháme podle našich možností. Úzce jednáme s našimi zahraničními partnery a ve spolupráci s nimi,“ uvedl Scholz. 

USA a Německo nějakou dobu odolávaly vnitřnímu i vnějšímu tlaku na vyslání svých tanků na Ukrajinu. Washington se odvolával na rozsáhlý výcvik a údržbu, kterou high-tech tanky Abrams vyžadují. Souhlas s vývozem německých tanků je podle Berlína výsledkem intenzivních porad s nejbližšími evropskými spojenci a také s mezinárodními partnery. 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval Bidenovi za to, že dodá Ukrajině tanky Abrams. Označil to za důležitý krok na cestě k vítězství a osvobození Ukrajiny. Zároveň poděkoval také Scholzovi a „přátelům“ z Německa.

Velké očekávání Ukrajiny mírní vojenský expert Franz-Stefan Gady, podle kterého dodávky tanků situaci na bojišti příliš nezmění, a naopak se mohou proměnit v její „noční můru“. Aby je totiž mohla efektivně používat, bude se muset změnit výcvik, potažmo logistika.

Zejména zdůrazňuje, že Leopard 2 nebude wunderwaffe, tedy zázračná zbraň. A to i kdyby je Ukrajina provozovala dlouho a v dostatečném množství. „Aby měly velký dopad na bojišti, bude Ukrajina muset upravit svou tankovou doktrínu a bude muset být schopná udržet kritické množství tanků v provozu po delší časové období,“ míní.

Podle Gadyho je při dodávkách politika (tj. snaha ukázat zvýšenou ochotu podporovat Ukrajinu) důležitější než vojenská logika a potřeby. Což není neobvyklé, ale může to vést k přehnanému optimismu. Varuje především, že vojenská očekávání mají být realistická a je důležité nepřetížit logistické řetězce, zvláště ty, které dodávají důležitější materiál.

Nerozporuje, že západní tanky třetí generace jsou působivé zbraně. Aby bylo začlenění tanků úspěšné, musí se podle experta změnit ukrajinský tankový výcvik, posílit logistika, protože budou mít jiné nároky na zásobování a náhradní díly, Ukrajinci budou muset mít dostatek munice do tanků, která už je teď nedostatková, a také náhradních dílů, zejména hlavní pro tanky. A budou muset vybudovat opravny jak na území Ukrajiny, tak mimo ni. Gady podotýká, že provozovat tři druhy západních tanků bude pro Ukrajinu logistická noční můra (tj. pokud tanky dodá Británie, Francie nebo USA), ale bude to zvládnutelné.

Tanky nepochybně posílí útočné schopnosti Ukrajiny, soudí Gady. Ale nebudou všelékem. Ukrajina pak potřebuje transporty, bojová vozidla pěchoty, dělostřelectvo, systémy protiletecké obrany, nemluvě o munici. „Ty jsou zrovna tak důležité, ne-li ještě důležitější,“ podotýká expert.

Kromě toho – pro západní tanky bude Ukrajina potřebovat i západní vyprošťovací vozidla. Později podotkl, že některá vyprošťovací vozidla již Ukrajina dostala, konkrétně Bergepanzery 2. A nesmí se samozřejmě zapomínat ani na tankové transportéry. Pokud je mít nebude, bude účinnost tanků omezena.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

Mgr. Mikuláš Peksa byl položen dotaz

Co byste vzkázal těmtisícům nezaměstnaným, kteří kvůli vám přijdou o práci?

Cituju z webu Aktuálně: ,,V případě zavedení emisní normy Euro 7 bude Škoda muset zavřít jednu výrobní halu, o práci přímo u automobilky přijdou tři tisíce lidí. Včetně dodavatelů půjde zhruba o deset tisíc." Vy normu hájíte. Fakt vám nedochází, jaké negativní důsledky s sebou přináší?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdražuje se, dejte nám peníze. Víc než 15 tisíc v korunách. Německo stojí

17:39 Zdražuje se, dejte nám peníze. Víc než 15 tisíc v korunách. Německo stojí

Kvůli celonárodní stávce se v Německu na čtyřiadvacet hodin zastavila většina autobusů, vlaků i leta…