Teď si dáme prázdniny a pak přitvrdíme, varují studenti bojující za lepší klima

22.06.2019 12:05

Studentské stávky za ochranu klimatu budou v Česku pokračovat v září, o prázdninách zamýšlejí své požadavky diskutovat s odborníky, chtějí totiž na politiky přitvrdit. „Radnice vyhlašují stav klimatické nouze, ale to je jen politická nálepka. To nestačí,“ říká patnáctiletá žákyně Anna Mezgerová s tím, že v září studenti pozvou na stávku také rodiče, píší Lidové noviny.

Teď si dáme prázdniny a pak přitvrdíme, varují studenti bojující za lepší klima
Foto: Hans Štembera
Popisek: Iniciativa studentů a studentek Fridays For Future pořádala středoškolskou stávku za zlepšení stavu klimatu nejen v Praze
reklama

Čeští studenti se přidali ke středoškolákům po celém světě a chodí také v pátky místo do školy stávkovat. Bojují tak proti klimatickým změnám. Dokonce už i několik radnic totiž vyhlásilo stav klimatické nouze. Chystají se vysazovat stromořadí, zachytávat dešťovou vodu, na akcích chtějí zakázat jednorázové plastové kelímky, pilují strategii proti dopravnímu přetlaku.

Stále je to ale prý málo. „Je to sice hezké, ale protože není nikde přesně definováno, co nálepka ‚klimatická nouze‘ znamená, nemusí to také znamenat vlastně nic. Politici se poplácají po zádech a hotovo,“ přednesla Anna Mezgerová, patnáctiletá žákyně základní školy.

Anketa

Myslíte, že globální oteplování způsobuje člověk?

30%
70%
hlasovalo: 7169 lidí
Studenti se svou dosavadní aktivitou nejsou příliš spokojení. „Myslím, že celorepublikově úspěch nemáme,“ sdělila Vanda Patočková, maturantka z Brna z organizace Fridays for Future. Ve škole se podle svých slov setkala s podporou učitelů, zvláště kantorky biologie. Její stávkující kolegyně – žákyně Mezgerová – prý u pedagogického sboru spíše narazila.

Učitel z Gymnázia Ostrava-Hladnov Martin Vonášek české pobočce organizace Fridays for Future vytkl, že „není oproti těm v cizině dostatečně vyhraněná, nemá jasné požadavky”. Lépe by se jí pak prý s politiky diskutovalo, což studentky připustily. Přes prázdniny se proto chystají společně s vědci dávat požadavky dohromady. Scházet se budou s různými odborníky.

Po prázdninách se uskuteční další stávky. Od 20. do 27. září se chystá protestní týden, během něhož budou studenti z různých zemí stávkovat, ale nabídnou i jiné klimatické akce. „Připojí se také rodiče a pracující,“ uvedla Mezgerová.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) studentské stávky podpořil, přesto se však proti kritickým slovům na adresu českých politiků a vlády ohradil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

18:53 Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

Zhatit volbu nových členů Rady ČT se pokoušejí ti zákonodárci, jimž nynější fungování České televize…