Téměř pohádka o Lichtenštejnech za nacismu. Taková výstava putuje po Česku. A tady je pravdivý příběh

13.10.2024 13:19 | Reportáž

„Lichtenštejnsko neuznalo mnichovskou dohodu ani protektorát,“ píše se na jednom z panelů výstavy putující po republice s názvem „Lichtenštejnové: 800 let udržitelnosti“. „K mnichovské dohodě poslal kníže Hitlerovi blahopřejný telegram,“ píše se v knize renomovaného historika Václava Horčičky Lichtenštejnové v Česku. Jde o to, jak se za nacismu choval zmíněný knížecí rod, který chce od České republiky vrátit majetek. Šli jsme po stopách.

Téměř pohádka o Lichtenštejnech za nacismu. Taková výstava putuje po Česku. A tady je pravdivý příběh
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Po Česku v současnosti putuje výstava o šlechtickém rodu Lichtenštejnů a jeho historii. Selektivně však uvádí jen některá fakta

„Výstava je putovní ve dvou větvích, aby měla větší zásah. Vozíme ji od konce května, kdy byla vernisáž v Opavě. Plus mínus po třech týdnech putuje dál. Od začátku bylo řečeno, že mohou vzniknout určité nesrovnalosti, ale jste první, kdo se ozval,“ sdělila ParlamentnímListům.cz Zuzana Vavrečková ze společnosti Galerie VENKU. Zajímali jsme se o výstavu Lichtenštejnové: 800 let udržitelnosti, která podává selektované informace ve snaze naklonit českou veřejnost k požadavkům Lichtenštejnů o navrácení majetku v České republice.

Výstava o Lichtenštejnech

Nedávno jsme před budovou Rakouského kulturního fóra v Praze narazili na výstavu Lichtenštejnové: 800 let udržitelnosti. Na několika panelech se na ní poutavou formou představuje rod Lichtenštejnů a jeho svazky s milovanými Čechy, Moravou a Slezskem. Pod současnou fotografií vládnoucího lichtenštejnského knížete Hanse Adama II. se píše: „Lichtenštejnsko neuznalo mnichovskou dohodu ani protektorát. Kníže i přes výhrůžky německých úřadů zaměstnával na území protektorátu k 1. 4. 1945 celkem 179 Čechů a 13 Němců.“

Na jiném místě se uvádí citace z knížecího prohlášení roku 1937: „Žádný z knížecích zaměstnanců nesmí býti členem sudetoněmecké SdP (Sudetoněmecká strana neformálně označovaná jako henleinovci, pozn. red.). Kdo se proviní, může být okamžitě propuštěn. Napřed jste občany státu Československého…“

Putovní výstava v Praze měla celkem úspěch. Za tu půlhodinu, co jsme se kolem pohybovali, si ji prohlíželo zhruba sedm lidí. Nicméně už tam není. Jak jsme se dozvěděli, byla převezena do městyse Křtiny, ale její dvojče je ve Valticích, kde se na ni mohl za své návštěvy podívat i prezident Petr Pavel.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Tomio Okamura byl položen dotaz

Vy jste proti sankcím

Já v nich také nevidím moc žádný přínos - ani pro Ukrajinu. Na druhou stranu, nebylo by horší nedělat nic, když Rusko rozpoutalo válku? Nebo co byste udělal vy, kdybyste byl teď ve vládě? A věříte, že Trump letos válku ukončí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tohle, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusezlatík , 13.10.2024 16:51:26
si všichni dovolují jen vůči České republice, např. v Polsku by je hnali. Stejně jako církevní restituce, které u nás díky tehdejší vládnoucí klice ODS-KDU byly zrealizovány v obrovské rozsahu a to jsme ateistická země, tak rozsáhlé církevní restituce neproběhly ani v silně katolickém Polsku. Zřejmě tam nemají takové vlastizrádce jako my.

|  11 |  0

Další články z rubriky

Mladí voliči SPOLU v pražských médiích. Petr Holec varuje „zbytek země“

15:30 Mladí voliči SPOLU v pražských médiích. Petr Holec varuje „zbytek země“

Předvolební průzkumy podle komentátora Petra Holce dokážou kromě volebních preferencí vysvětlit také…