To bude masakr. Pro záložáky je nasazení do boje v podstatě trest smrti, varuje Visingr

30.09.2022 10:31

Kromě referend o připojení k Ruské federaci, která probíhala ve čtyřech ukrajinských oblastech, je nejsledovanějším tématem v Rusku také mobilizace ruských branců. Podle mnohých odborníků není šance zálohy vycvičit za krátký čas na požadovanou úroveň a nasazení těchto odvedenců v boji je často přirovnáváno k rozsudku smrti. Také v samotném Rusku vyvolává mobilizace strach a obavy.

To bude masakr. Pro záložáky je nasazení do boje v podstatě trest smrti, varuje Visingr
Foto: Twitter
Popisek: Ruská policie zatýká demonstranty proti mobilizaci

„Pokud by se Kreml odhodlal nasadit své čerstvě zmobilizované brance přímo do bojů na Ukrajině, dopadlo by to pro ně strašlivým masakrem“.

Pro CNN Prima NEWS to řekl vojenský analytik Lukáš Visingr.

Tento vojenský odborník také předpokládá, že rekruti na frontové linii budou dezertovat a panikařit, což ve výsledku povede k destabilizaci armády.

Proto si Visinger myslí, že nasazení přímo v bojové linii by bylo pro Rusy velkou chybou. Využití čerstvých odvedenců ale vidí na jiném místě.

„Kdyby je Rusové poslali do týlu, tak by to asi nějaký efekt mělo, ale ne do boje. Kdyby se použili tak, jak se používají naše aktivní zálohy, tak by to nějakou logiku mělo,“ myslí si vojenský expert s tím, že by branci mohli např. strážit sklady, řídit vozidla a vykonávat jiné činnosti, které přímo s bojem nesouvisí.

„Kdyby Rusové ty mobilizované vojáky nasadili takhle, tak by to bylo rozumné, ale oni je zjevně mají v úmyslu použít opravdu pro boje v první linii, což dopadne strašlivým masakrem,“ je si jistý Visingr.

Expert totiž současně uvedl, že čas hraje především proti Rusku, protože i když Rusové během zimy vycvičí nové vojáky, to samé udělají i Ukrajinci. Ti navíc dostanou další a další vojenskou podporu a budou disponovat i nadále moderními zbraněmi.

„Obě strany přes zimu mohou načerpávat sílu, ale je otázka, kdo víc. Dlouhodobě až střednědobě to favorizuje Ukrajinu, protože Rusové nemají kapacity na to, aby ty vojáky cvičili. Ukrajinci je mají a pomáhá jim Západ. Rusku nepomáhá nikdo,“ uzavírá Visingr pro CNN Prima NEWS.

Dodejme, že podle serveru iDnes.cz se v Rusku od vyhlášení prudce zvýšila pozornost obyvatel země k událostem týkajícím se Ukrajiny a výrazně vzrostly jejich obavy z dalšího vývoje. Zprávy o mobilizaci vyvolaly ve společnosti úzkost a strach.

Podpora obyvatelstva směrem k ruské armádě zůstává i nadále vysoká, ale vzrostl počet lidí, kteří si přejí zahájení mírových jednání.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: MaA

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

Nemyslíte, že si za vyhrocenou kampaň můžete do značné míry sám?

Nebyl jste to náhodou vy, kdo neuměl nic jiného než útočit na své protivníky? Řekl byste, že jste politik, co umí dělat kompromisy nebo ustoupit? Vždyť se proti vám staví i vlastní členové hnutí nebo bývalý koaliční partneři. Proč asi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT vysílala živě „veselici“ u Pavla ve štábu. Babiš měl mezitím tiskovku. Bouře na síti je tu

10:59 ČT vysílala živě „veselici“ u Pavla ve štábu. Babiš měl mezitím tiskovku. Bouře na síti je tu

Česká televize neodvysílala tiskovku poraženého Andreje Babiše živě, ale pokračovala z volebního štá…