To by Havel zíral! Babiš našel zastání u jeho přítele

19.06.2019 19:27

Martin Věchet, organizátor hudebního festivalu TrutnOff, který je znám také jako Český Woodstock, a současně dlouholetý stoupenec Václava Havla, dnes na svém facebookovém profilu věnoval hned několik řádků obhajobě Andreje Babiše. V úvodu však zdůraznil, že mezi jeho voliče nepatří. Tiskový mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka již potvrdil informaci o ukončení spolupráce mezi skupinou Kryštof a Agrofertem… Že by se tu rýsovala nová budoucí spolupráce právě s trutnovským hudebním festivalem?

To by Havel zíral! Babiš našel zastání u jeho přítele
Foto: Hans Štembera
Popisek: Akce Svíčka pro Václava Havla. Na místě lidé zapalovali svíčky a četli z Havlových her
reklama

Exprezident Václav Havel byl pro účastníky trutnovského festivalu starým známým, několikrát se akce i osobně účastnil. V roce 2011, kdy už mu zdraví nedovolilo osobní účast, účastníky pozdravil alespoň v živém telefonním rozhovoru. „Děkuju, mám se dobře. Mrzí mě, že nejsem přítomen na festivalu v Trutnově, kam tradičně chodívám…,“ litoval Václav Havel.

Dnes Věchet na svém facebookovém profilu, kde vystupuje jako TeePee Geronimo, zveřejnil obhajobu Andreje Babiše. „Nejsem volič Andreje Babiše,“ uvedl Věchet hned v úvodu. „Vadí mi jeho střety zájmů, jeho podivní ministři, střídající se jak fusekle, jeho antiekologické vnímání, o glejtu stvrzeném ve vyšetřovnách StB nemluvě. Vadí mi, že podržel na Hradě nemocného mstivého muže, který miluje země, kde jsou lidská práva tabu. Babiš se v politice pohybuje vypočítavě, bez výrazných zásad a idejí, s marketingem za zády.“

Faktem zůstává, že se Babišovi daří získávat hlasy voličů a zaznamenávat v politice úspěchy, na druhou stranu se v poslední době roztrhl pytel s demonstracemi právě proti jeho osobě. Věchet přiznal, že s některými hesly demonstrantů souhlasí, ale vzápětí poukázal na to, že Andrej Babiš nebyl soudem označen za vinného a že snad platí presumpce neviny. „Demonstrace? Skvělé! Ale proč balamutit...?“ tak nazval Věchet svůj sobotní příspěvek do MF Dnes, který se dnes rozhodl zveřejnit na svém facebookovém profilu. Že by reakce na ukončení spolupráce mezi skupinou Kryštof a Agrofertem?

Anketa

Myslíte, že globální oteplování způsobuje člověk?

30%
70%
hlasovalo: 7181 lidí

Věchet se opřel do počtu účastníků demonstrací, které podle jeho názoru organizátoři jakýchkoli akcí mají tendence přifukovat. Málokdo je schopen odhadnout, jak skutečně vypadá takový dav pěti, deseti, dvaceti nebo sto dvaceti tisíc lidí. A právě tolik údajně bylo demonstrantů na Václavském náměstí, na Letnou by prý mohlo dorazit až tři sta tisíc lidí.

„Přes třicet let pořádáme hudební festival a i v této branži funguje stejná praxe. Čísla se nadsazují, opakovaně se započítávají stejní lidé a násobí se počtem dnů trvání akce. Kde se sejde 12 tisíc lidí, ohlásí se 30. Možná se pořadatelé cítí světovější, možná je to kvůli sponzorům. Proč to je ale i v případě demonstrace?

Když jsme udělali během festivalu rekordní skupinovou fotku a na jednom místě shromáždili masu lidí, první reakce byly – úžasná masa, to je dvacet tisíc! Agentura Dobrý den, která snímek zapsala do knihy rekordů, napočítala jen čtyři tisíce lidí dívajících se do objektivu. Proč si takovou agenturu nepozvat i na Václavák či Letnou? A ještě jinak: co kdyby si Babiš svolal demonstraci na svoji podporu? K tomu by zahrál Kryštof, možná Michal David. To bychom asi teprve koukali, jak vypadá zaplněné náměstí,“ napsal Martin Věchet ještě netušící, že spolupráce Babišova Agrofertu a skupiny Kryštof končí. Kryštof Kemp tedy letos Babišovi nevyjde, ale takový TrutnOff by se od srpna ještě sjednat dal, no ne?

 

 

O demonstraci na Václavském náměstí se psalo dokonce i v zahraničí a s ohledem na vysoký počet účastníků akce, alespoň tak, jak to média prezentovala, se často zavzpomínalo na demonstrace před třiceti lety v listopadu 1989.

„Rozumím naštvanosti na Babiše. Ale přirovnávat situaci k listopadu 1989 je zcela mimo. Zatímco tehdy fízlové demonstrace rozháněli a lidi za účast zavírali (sám jsem byl dokonce opakovaně zatčen i za demonstrace, jichž jsem se nezúčastnil), dnes je chrání, aby vše proběhlo pokojně.“ Oháněl se Martin Věchet při vzpomínce na vlnu demonstrací, která vedla ke zvolení jeho přítele Václava Havla prvním českým prezidentem.

Kompletní příspěvek najdete ZDE:

„Je skvělé, že se občanská společnost opět probouzí a lidé vyšli do ulic. Je dobré, že mnozí z demonstrujících neváhají absolvovat ve svém volném čase i dalekou cestu, aby vyjádřili svůj postoj. Ani sedmdesátitisícová účast není špatná a zanedbatelná. Proč ještě zkreslovat fakta? Fabulovat čísla, balamutit veřejnost a zřejmě i sebe, to kurňa není zrovna nejlepší start v boji za demokracii, pravdu a ušlechtilé ideály. Howgh!“ rozčílil se Věchet na závěr.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Marek Korejs

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

7:54 Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

Volební kampaně začínají. „Nebude to hezký,“ soudí komentátor Ondřej Hejma ve své show a předvídá, ž…