„Myslím si, že právní stát v Polsku je ohrožen,“ sdělil Rouček. Přál by si, aby Evropská komise a polská vláda konflikt nehnaly na ostří nože.
„V Evropě je různý vztah mezi mocí soudní a politickými složkami moci. Jsou země jako Německo, kde ústavní soud je velice silnou institucí, je to ten nejsilnější ústavní soud v Evropě. Taky český Ústavní soud je silný, například zrušil jako neústavní ústavní zákon. Mně je tento model sympatický, ale musím uznat, že jsou země jako Francie, kde je silný prezident a ústavní soudnictví je relativně pokorné vůči politické moci. Británie, kde vrcholný soud je v podstatě část Sněmovny lordů. No a v těch středomořských zemích je ústavní moc velice podřízena politické a nikomu to nevadilo. A když to dělá Polsko, opět já meritorně s tím polským směrem k dominanci politických složek moci nad soudní nesouhlasím, ale když to udělá Polsko a je vystavěno takovéto kritice, tak to považuji za pokrytecké a za zástěrku a ten důvod té kritiky je ve skutečnosti jiný,“ rozhovořil se pak Joch.
Domnívá se, že tím důvodem je to, že v Polsku a v Maďarsku je u moci jiná ideologie, jež budí velkou netoleranci u západoevropského establishmentu. To však rozporoval Rouček. „Toto poslední je naprostý nesmysl,“ řekl rázně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef