To je gól: Kubera předsedou Senátu? Nové info. Lidovci nebudou rádi

06.11.2018 14:34 | Zprávy
autor: mp

O horní parlamentní komoře se zpravidla říká, že v ní panuje klid a že jsou senátoři schopni dosáhnout konsensu. Teď se však zdá, že se v Senátu schyluje k bitvě, jakou dlouho nikdo nepamatuje. Vítězem této bitvy by se mohl stát senátní matador Jaroslav Kubera (ODS).

To je gól: Kubera předsedou Senátu? Nové info. Lidovci nebudou rádi
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Místopředseda Senátu PČR Jaroslav Kubera pořádal seminář

Senátní a komunální volby, které proběhly před měsícem, mají jasné poražené. U voličů jednoznačně prohrála ČSSD i komunisté. Ani jedna z těchto levicových stran neusedne na velkém magistrátu v Praze, ve většině ostatních měst oslabily a komunisté se neobjeví ani v Senátu. ČSSD dokázala obhájit jediné křeslo z mnoha, které měla ve hře.

Zato vítězů mají tyto volby několik. Za vítěze se prohlásil Andrej Babiš, který se svým hnutím ANO vyhrál ve většině velkých měst. Za vítěze se však vyhlásil i předseda ODS Petr Fiala. Občanští demokraté vyhráli v Praze a povedou koalice v Brně i v dalších městech. Jednoznačný úspěch si ODS připsala i v Senátu. Za vítěze senátních voleb se však považuje i hnutí STAN. Právě mezi těmito dvěma stranami by se mělo rozhodnout o tom, kdo získá post předsedy horní komory. Podle Ústavy nejdůležitější politický post v zemi.

Obě strany obsadily po 18 mandátech a nárokují si post předsedy. Zpočátku se zdálo, že má navrch hnutí Starostové a nezávislí, kteří mohli ve spolupráci s lidovci prosadit nějakého kompromisního kandidáta, jenže hnutí STAN se rozhodlo navrhnout do čela komory Jana Horníka, který takovým kandidátem zjevně není. Lidovci by v čele horní komory rádi viděli bývalého rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla nebo senátora TOP 09 Jiřího Růžičku.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

13:33 Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

Režisér Igor Chaun varuje před migračním paktem, který nedávno vstoupil v platnost. Podle něj není j…