To je gól: Kubera předsedou Senátu? Nové info. Lidovci nebudou rádi

06.11.2018 14:34 | Zprávy
autor: mp

O horní parlamentní komoře se zpravidla říká, že v ní panuje klid a že jsou senátoři schopni dosáhnout konsensu. Teď se však zdá, že se v Senátu schyluje k bitvě, jakou dlouho nikdo nepamatuje. Vítězem této bitvy by se mohl stát senátní matador Jaroslav Kubera (ODS).

To je gól: Kubera předsedou Senátu? Nové info. Lidovci nebudou rádi
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Místopředseda Senátu PČR Jaroslav Kubera pořádal seminář

Senátní a komunální volby, které proběhly před měsícem, mají jasné poražené. U voličů jednoznačně prohrála ČSSD i komunisté. Ani jedna z těchto levicových stran neusedne na velkém magistrátu v Praze, ve většině ostatních měst oslabily a komunisté se neobjeví ani v Senátu. ČSSD dokázala obhájit jediné křeslo z mnoha, které měla ve hře.

Zato vítězů mají tyto volby několik. Za vítěze se prohlásil Andrej Babiš, který se svým hnutím ANO vyhrál ve většině velkých měst. Za vítěze se však vyhlásil i předseda ODS Petr Fiala. Občanští demokraté vyhráli v Praze a povedou koalice v Brně i v dalších městech. Jednoznačný úspěch si ODS připsala i v Senátu. Za vítěze senátních voleb se však považuje i hnutí STAN. Právě mezi těmito dvěma stranami by se mělo rozhodnout o tom, kdo získá post předsedy horní komory. Podle Ústavy nejdůležitější politický post v zemi.

Obě strany obsadily po 18 mandátech a nárokují si post předsedy. Zpočátku se zdálo, že má navrch hnutí Starostové a nezávislí, kteří mohli ve spolupráci s lidovci prosadit nějakého kompromisního kandidáta, jenže hnutí STAN se rozhodlo navrhnout do čela komory Jana Horníka, který takovým kandidátem zjevně není. Lidovci by v čele horní komory rádi viděli bývalého rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla nebo senátora TOP 09 Jiřího Růžičku.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…