Podle Klause Rusko selhalo, protože nedokázalo své obavy řešit jinak než vojenskou cestou. „I Rusku říkám, že mělo hledat jiné řešení při tom ohrožení, které oprávněně cítilo. Mělo hledat jiné řešení, nedopustit, aby vznikla skutečná válka. Mělo být daleko inventivnější, nápaditější. Má tam chytré lidi mezi poradci,“ uvedl exprezident ve vysílání Českého rozhlasu.
Zároveň však zdůrazňuje, že odpovědnost za vypuknutí války neleží pouze na Rusku. Podle něj selhalo především mezinárodní společenství, které nevyužilo čas k diplomatickému řešení situace, přestože mělo dostatek informací a nástrojů k tomu, aby konfliktu předešlo. „Daleko větší chybu ale udělala světová komunita, světové společenství, mezinárodní organizace, velké státy atd.,“ poukazuje Václav Klaus.
Tragédií je, že svět dopustil, aby válka na Ukrajině vůbec začala
Varovné signály totiž byly zřejmé už měsíce před invazí a zpravodajské služby měly jasný přehled o vývoji situace. „Přece kdo nebyl hlupák, tak věděl, že něco takového hrozí. Americké, evropské a další tajné služby přece musely půl roku sledovat, co se připravuje. Vyjednávat zásadním způsobem se mělo předtím.“
Své hodnocení doplnil slovy o tragédii, kterou se podle něj svět mohl pokusit odvrátit, ale ani přes výše zmíněné to nedokázal. „To je tragédie, že svět dopustil, a my všichni jsme dopustili, aby ta válka začala.“
Připomněl, že varovné signály před invazí byly natolik silné, že už deset dní před jejím začátkem sám oslovil premiéra Petra Fialu dopisem. V něm apeloval na nutnost okamžité akce a varoval před tím, co hrozí. Text je podle Klause znovu otištěn i v jeho nedávné knize. „Přečtěte si dopis, který jsem napsal premiéru (Petru) Fialovi deset dní před válkou. Vezměte si ho do ruky, přečtěte si ho, je zopakován v mé nedávno vydané knížce. Varovali jsme před tím, žádali jsme: ‚Udělejte rychle nějaké kroky, aby k válce nedošlo.‘ Selhal svět, OSN, EU a všechny tyhle organizace, my, každý z nás, vy a já, že jsme nedostatečně křičeli, aby se něco stalo,“ uvedl exprezident.
Na adresu Ruska opět dodává, že mělo hledat jinou cestu, ale zároveň trvá na tom, že hlavní odpovědnost za zabránění válce ležela na straně Západu. „Rusko bohužel zvolilo tohle řešení, protože bylo pod obrovským tlakem. Myslím, že mělo šanci hledat nějakou jinou cestu. Tak ji nehledalo. Ale to selhání vidím na nás. My jsme tomu měli za každou cenu zabránit.“
Válku nelze hodnotit jen od 24. února 2022
V neposlední řadě je podle Klause zásadní chybou hodnotit konflikt pouze od okamžiku ruské invaze na Ukrajinu, tedy od 24. února 2022. „Kdo začíná hodnotit válku dnem 24. 2. 2022, dělá, myslím si, fatální chybu. Tak se válka hodnotit nedá. Válka se musí hodnotit i s tím, co tomu předcházelo. Jaká byla předcházející historie, vývoj,“ poukazuje někdejší hlava státu.
„Myslím, že drtivá většina našich zjednodušených hodnocení této války vychází z toho, že se tváříme, jako kdyby byl všude mír a jakoby z višně nebo z nebe najednou spadla válka a Rusko 24. února napadlo Ukrajinu,“ dodal Václav Klaus.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Natálie Brožovská