To jsou věci: Elitní policista na zakázku pošpinil nevinného, píší noviny

13.10.2016 7:34 | Zprávy

Někdejší šéf oddělení korupce na protikorupční policii Radek Holub měl letos v květnu vyrobit na objednávku falešný dokument o vyšetřování vlivného advokáta Karla Muzikáře. Ten se měl dopustit trestného činu hospodářského charakteru. Píší o tom dnešní Lidové noviny s tím, že pro tento postup však neexistoval zákonný důvod.

To jsou věci: Elitní policista na zakázku pošpinil nevinného, píší noviny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Jak se nyní ukazuje, cílem kompra mělo být poškození Muzikáře před klienty. Advokát mimo jiné zastupuje České dráhy ve sporu se Škodou Transportation. A nejde o žádné malé částky – státní podnik ve sporu se Škodovkou arbitráž prohrál a musí zaplatit 1,1 miliardy korun. Muzikář však začal výsledky arbitráže zpochybňovat a podal trestní oznámení proti dvěma rozhodcům, Jakubu Chytilovi a Milanu Polákovi. Důvod je prostý – poškodili prý státem vlastněné České dráhy. 

Pět měsíců po zmiňovaném podání trestního oznámení požádal pak soukromý detektiv Igor Gáborik protikorupčního policistu Holuba o zahájení úkonů trestního řízení. A Holub příslušný dokument skutečně zhotovil, i když pro Muzikářovo stíhání chyběly zákonné důvody. 

Při předávce kompromitujícího materiálu však byli Holub i Gáborík odhaleni detektivy z protimafiánského útvaru Roberta Šlachty. Jejich kauza se nyní jmenuje Beretta a čelí v ní například obvinění z podplácení. Podle policie porušil Holub svým krokem hned několik pravidel pro trestní řízení. Mimo jiné nekonzultoval změny s policisty, kteří měli spis na starosti či neinformoval dozorujícího státního zástupce. 

V současné době jsou Holub i Gáborík vyšetřováni na svobodě. Prošetřuje se mimo jiné i to, zda Holub za své služby nebral peníze. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Martin Hájek byl položen dotaz

Už jste si vyhodnotili váš neúspěch ve volbách?

Na základě čeho jste čekali větší úspěch ve volbách, když víc než zájmy občanů ČR hájíte ty evropské – např. migrační pakt, grean deal, přijetí Eura atd? Nemyslíte, že je třeba, abyste víc naslouchali tomu, co chce většina lidí v ČR? Nebo čemu přičítáte váš neúspěch? Ještě bych řekl, že si za to můž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ukaž, koho volíš, když u nás pracuješ.“ To nejhorší, co může přinést volba poštou

21:25 „Ukaž, koho volíš, když u nás pracuješ.“ To nejhorší, co může přinést volba poštou

Sněmovnou schválená korespondenční volba připouští, aby o tom, kdo bude u nás vládnout, rozhodovali …