Topolánek: Po smrti Havla začali vylézat hadi a štíři

04.01.2018 14:34 | Zprávy

REPORTÁŽ Nástup druhé polistopadové republiky za asistence Miloše Zemana a Andreje Babiše. Nebezpečí nálepkování. Potřeba nezávislosti prezidenta a demokratů ve společnosti. O tom se hovořilo na debatě prezidentských kandidátů v pražském Michnově paláci. Sešli se tam všichni hlavní protizemanovští kandidáti kromě Jiřího Drahoše, tedy Mirek Topolánek, Jiří Hynek, Michal Horáček a Pavel Fischer.

Topolánek: Po smrti Havla začali vylézat hadi a štíři
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Přísný Mirek Topolánek

„Jsme právě jednu generaci od listopadu 1989. Jsme přinuceni opakovat vývoj, který nastal s koncem první republiky úmrtím Tomáše Garrigua Masaryka. Celá sedlina tehdejší společnosti se obrátila proti hodnotám druhé republiky. Po smrti Václava Havla došlo ke stejnému jevu, kdy všichni ti hadi a štíři vylézají z nor a naše první polistopadová republika se také rozdroluje,“ sdělil na úvod expremiér Mirek Topolánek na úvod debaty, kterou pořádaly Politický institut TOPAZ, Institut pro křesťansko-demokratickou politiku a Klub na obranu demokracie.

Podvodník, mlátička, konspirátor

Dnešní předseda Teplárenského sdružení České republiky Topolánek k tomu ještě dodal: „První polistopadová republika se nám skládá před očima tak nějak sama, navzdory tomu, že žijeme v nejšťastnějším období naší historie. Z hlediska ekonomického, politického a garancí bezpečnosti, které máme. Najednou se dějí věci, které by byly ještě před pár lety nemyslitelné. Premiér nepotřebuje čistý lustrák a může být tresně stíhaný za podvod, za předsedu komise pro kontrolu GIBS je volena komunistická mlátička a předsedou výboru pro bezpečnost je člen SPD a šiřitel konspiračních teorií. A to je možné jen proto, že KSČM a SPD mají podporu Hradu a vítěze voleb. Jak se říká, ryba smrdí od hlavy. Miloš Zeman a Andrej Babiš nesou přímou zodpovědnost, že se otevírají dveře nástupu druhé polistopadové republiky.“

Ředitel Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky Jiří Hynek připomněl stoleté výročí vzniku Československa, legie a citoval legionářského plukovníka Jiřího Josefa Švece: „Svobody zaslouží a bude svoboden ne ten, kdo ji dobyl, nýbrž, kdo si ji dovede uhájit.“ Dále hovořil o důležitosti svobody a dodal: „Nálepkování je nejhorší věc, která se dnes odehrává. Vy řeknete první větu a dostanete hned nálepku. Tam končí svoboda; a kde končí svoboda, končí i demokracie.“

„Prezident by měl být nezávislý, abychom neměli podezření, že je navázaný na nějaké politické či obchodní skupiny. Tehdy bude silný a takového potřebujeme,“ řekl spoluzakladatel sázkové kanceláře Fortuna Michal Horáček. „Jak to říkával už první československý prezident, my nepotřebujeme jen demokracii, my potřebujeme i demokraty. Stejně to říkával i Ivan Medek,“ dodal bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer. Mezi publikem seděli třeba politolog Bohumil Doležal či novinářka Petra Procházková.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Neschopnost nebo to někdo chtěl? Zdržené Dukovany jdou za vládou, odhalil profesor

18:29 Neschopnost nebo to někdo chtěl? Zdržené Dukovany jdou za vládou, odhalil profesor

Na konferenci o budoucnosti Evropy v měnícím se světě, kterou v Poslanecké sněmovně pořádali Radim F…