Toto se chystá na oslavu Havlových nedožitých osmdesátin

28. 8. 2016 16:44

Oslava nedožitých osmdesátin dramatika a bývalého českého prezidenta Václava Havla vyvrcholí koncertem v pražském paláci Lucerna. Ten se uskuteční v sobotu 15. října, tedy deset dní po Havlových narozeninách. Koncert je součástí projektu Havel@80, jímž si Knihovna Václava Havla po celý rok připomíná prezidentovo nedožité jubileum. Havel zemřel v prosinci 2011, připomíná ČTK.

Toto se chystá na oslavu Havlových nedožitých osmdesátin
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochodem s molitanovým srdcem na Hrad uctili fanoušci Václava Havla čtvrté výročí jeho úmrtí

Sobotní večer zahájí slavnostní otevření výstavy a knihy Hele, Havel! Jde o snímky pořízené výhradně neprofesionálními fotografy, které Knihovna Václava Havla získala na základě veřejné výzvy. Za půl roku od vyhlášení do knihovny doputovalo přes 1300 snímků od dvou stovek autorů.

Do oslav nedožitého Havlova jubilea se zapojuje mnoho dalších tuzemských a zahraničních institucí

Po vernisáži Lucernu rozezní hudba ze čtyř pódií, na kterých se během noci a brzkého rána vystřídá více než čtyřicítka hudebních skupin. S blahopřáním vystoupí symbolických 80 zpěváků, moderátorů, herců, hudebníků, výtvarníků, režisérů a spisovatelů. Program večera bude postupně zveřejňován na webových stránkách Knihovny Václava Havla. V kavárně a malém kinosále budou moci účastníci koncertu zhlédnout filmové projekce, které nabídnou koláž z Havlova života a díla.

Podobný koncert zažila Lucerna krátce po smrti Václava Havla v prosinci 2011. Vstupenky do prostor, jejichž kapacita je maximálně 4000 lidí, zmizely během dvou hodin. Lidé se tehdy mohli zdarma rozloučit s bývalým prezidentem formou, kterou miloval: přehlídkou různých žánrů, stylů a uměleckých směrů. Poctu Havlovi vzdali hudebníci, divadelníci, filmoví tvůrci i fotografové. Celou Lucernu poskytla k této akci zdarma Dagmar Havlová s manželem Ivanem Havlem.

Knihovna Václava Havla pořádá k letošnímu jubileu už od ledna akce, které mají dramatika a bývalého prezidenta připomínat. Jednou z nich je sbírka fotek od lidí, kteří snímek pořídili, když šel Havel kolem nebo se někde objevil. Z nejzajímavějších fotek vznikne kniha.

Do oslav nedožitého Havlova jubilea se zapojuje mnoho dalších tuzemských a zahraničních institucí, například Nadace Václava Havla v New Yorku a program Art for Amnesty. Výročí připomínají i Česká centra po celém světě, v jednotlivých zemích jde o různé formy, jak Havla a jeho odkaz přiblížit veřejnosti. Hrají se jeho divadelní hry, předčítají se jeho texty, pořádají se besedy a přednášky. Většina vzpomínkových akcí je načasovaná na podzim.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Sráč a koště“? Pavle Novotný, takto Jarek Nohavica křtil knihu. A nejen to! Vyslovil jasná slova

10:06 „Sráč a koště“? Pavle Novotný, takto Jarek Nohavica křtil knihu. A nejen to! Vyslovil jasná slova

Nejen křest knihy, ale i podpora toho, o čem píše. Toho se dočkal sociolog Petr Hampl od zpěváka a p…