„Co říkáte na tzv. lustrační zákon? Podle mého názoru je to právní zmetek, zakotvující kolektivní vinu. Vždyť víme vlastně, jaké lidi postihl, co tito dělali a hlavně čím se provinili? Nepodepsal jej ani V. Havel, na jehož odkaz se hlavně obracejí pravicoví politici. Kritizuje jej např. i Rada Evropy, velmi důrazně jej kritizoval i Pavel Rychetský, Zdeněk Jičínský, Petr Uhl, Jiří Dienstbier apod. Měl platit přeci jen 5 let. Vidíte sama, co způsobuje např. v nynější politice,“ poznamenává tazatel.
„Plně chápu důvody, které zákonodárce vedly k přijetí lustračních zákonů. Bylo to mimořádné opatření, které mělo naší společnosti pomoci vyrovnat se s totalitní minulostí a zároveň ochránit rodící se demokracii před návratem předlistopadových poměrů. Ale asi jen málokdo v té době čekal, že budou platit i ještě téměř tři dekády po sametové revoluci,“ odvětila Schillerová s tím, že se domnívá, že tento nástroj se po tak dlouhé době z větší části už přežil.
Další dotaz pak směřoval k neziskovým organizacím. „Budete omezovat příspěvky na neziskovky? Zvláště ty politické využívají státní rozpočet velmi zvláštním způsobem. Nevím, proč bych měla ze svých daní platit tato individua,“ píše tazatel.
Otázky a odpovědi najdete ZDE.
„V nejbližší době provedeme důkladnou analýzu hospodaření neziskových organizací, na jejímž základě se budeme moci rozhodnout, zda je skutečně potřeba systém financování neziskového sektoru nějakým způsobem měnit. Již dnes ale hospodaření neziskovek podléhá důsledné kontrole v rámci každoročního finančního vypořádání,“ odvětila Schillerová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef