Trump je ve svěrací kazajce. Kdyby se s Putinem dohodl, udělají z něj doma média maňáska, soudí novinář, který dobře poznal USA

08.07.2017 8:25

Redaktor MF Dnes Milan Vodička, dlouholetý zpravodaj deníku v USA, se ve svém dnešním komentáři zaměřil na včerejší první setkání americké hlavy státu Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. „Summit s Putinem nemohl přinést nic světoborného. To chce čas. I malou dohodou s Ruskem by si Trump koledoval doma o nařčení ze zrady,“ konstatoval.

Trump je ve svěrací kazajce. Kdyby se s Putinem dohodl, udělají z něj doma média maňáska, soudí novinář, který dobře poznal USA
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Donald Trump

Úvodem Vodička rozebírá prvotní podání ruky obou státníků. Kdy Putin stál u vysokého stolu v rohu místnosti, Trump přišel, natáhl ruku jako první, trochu se uklonil a následně Putinovi sevřel pravici do obou rukou. Oba dva muži se přitom culili, píše komentátor. 

Časopis Time si na rozbor setkání najal experta na řeč těla:

„V Hamburku se sešlo dvacet nejbohatších zemí světa, ale krátká schůzka prezidentů USA a Ruska přebila všechno. Jako za časů sovětsko–amerických summitů. Přestože Rusko už je dávno jen stínem SSSR těch časů a ani Amerika už není tím, čím bývala,“ podotýká Vodička. Čekat, že se zeměkoule začne točit jinak, se však podle něj nedalo. Již jen proto, že Trumpovi svázali doma ruce a Putin to ví.

„Trump nemůže s Putinem momentálně nic dojednat, protože mu doma v Americe nasadili svěrací kazajku a pořád ji utahují. V atmosféře, kdy demokratická a mediální opozice otevřeně nadhazují, že Trump je Putinův maňásek, by byla každá dohoda automaticky napadena jako výprodej amerických zájmů a odměna Putinovi,“ řekl Vodička.

A také proto, že takhle se to nedělá, dodal komentátor. 

„Dohody mezi velmocemi se už obvykle neupečou tak, že si vůdci sednou ke stolu, jeden z nich vynese téma a po licitaci je cena na světě. Pracují na nich štáby expertů celé měsíce dopředu a prezidenti obvykle učešou poslední detaily. Všichni jsou poučeni tím, jak se Ronald Reagan a Michail Gorbačov na Islandu v roce 1986 sešli – a zase rozešli, protože když už bylo klubko skoro celé rozmotané, na úplném konci narazili na uzel, který nebyl dopředu uvolněn. Summit skončil krachem,“ zmínil Vodička a dodal, že dohoda o příměří v části Sýrie, jež má začít platit v neděli, je jen drobkem. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dvořákovy podivné kroky. Lipovská přitvrdila. Co zatím nezaznělo

14:42 Dvořákovy podivné kroky. Lipovská přitvrdila. Co zatím nezaznělo

Trestní oznámení na Petra Dvořáka, Jaromíra Soukupa a další. Podezření z milionových podvodů. Členka…