Turecko: Erdogan kouše. Znepokojivé a špatné zprávy. Už je jich opravdu hodně

30.11.2016 12:44

Turecký prezident se v posledních dnech doslova utrhl ze řetězu. Nejprve vyhrožoval, že pustí do Evropy stovky tisíc uprchlíků, a nyní vyzval muslimy po celém světě, aby více hájili „palestinskou věc“. Od tureckého prezidenta se nyní odvrátila i kancléřka Merkelová.

Turecko: Erdogan kouše. Znepokojivé a špatné zprávy. Už je jich opravdu hodně
Foto: tccb.gov.tr
Popisek: Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Ještě zkraje letošního roku byly vztahy mezi Evropskou unií a Tureckem asi nejlepší za poslední roky. Německá kancléřka Angela Merkelová a bruselští politici se natolik zahleděli do hnědých očí prezidenta Recepa Erdogana, že mu dokonce svěřili ochranu evropského kontinentu před masivní migrační vlnou. Kritici této dohody přitom upozorňovali, že se tak EU dostává vůči Turecku do podřadného postavení a může být snadno vydíratelná. Jejich předpovědi se nyní potvrzují.

Vzájemné vztahy ochladly po červnovém pokusu o puč, po kterém si Erdogan nepokrytě vyřizuje nezákonným způsobem účty se všemi svými kritiky. Tisíce nepohodlných generálů, státních úředníků i novinářů bylo od té doby uvězněno a podle mezinárodních organizací se jim jen stěží dostane spravedlivého procesu a zacházení, na jaké jsou zvyklí obvinění na Západě. Erdogan veškerá obvinění odmítá a nyní došla trpělivost i váhajícímu Bruselu.

Tento týden se nechaly špičky z Bruselu slyšet, že by Evropská unie měla vzhledem k výše zmíněnému zastavit přístupové jednání s Tureckem. Erdogan reagoval velmi podrážděně a pohrozil, že v takovém případě Turecko přestane plnit dohodnuté podmínky v migrační dohodě a vpustí na evropský kontinent stovky tisíc nezvaných hostů ze zemí Blízkého východu. Ale to ze strany Erdogana zdaleka nebylo vše.

Včera otevřeně přiznal, že se Turecko zapojilo do syrského konfliktu s cílem vypudit ze země stávajícího prezidenta Bašára Asada. Aktuálně Erdogan dokonce při parlamentní debatě o Jeruzalému vyzval muslimy z celého světa, aby se postavili za palestinské záležitosti a hájili Jeruzalém. „Mešita Al-Agsa na Chrámové hoře by neměla být bráněna jen mladými lidmi, kteří mají k dispozici pouze kameny,“ cituje Erdogana izraelský list The Times of Israel.

Přes zlepšení vztahů mezi Tureckem a Izraelem v posledních týdnech, kdy se připravuje na důkaz smíření výměna velvyslanců obou zemí, také turecký prezident kritizoval návrh izraelské vlády, aby byla snížena hlasitost svolávání k modlitbám tzv. muezziny. Vedle Bruselu nyní ztratila trpělivost s vrtošivým Erdoganem také jeho někdejší ochranitelka Merkelová a včera sdělila svým kolegům z CDU, že je rovněž proti pokračování přístupových jednání s Tureckem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Provazník

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…