Ty země, co měly kolonie... Karel Poborský o rasismu. A chování k nám

26.04.2021 8:21

Kandidát na předsedu Fotbalové asociace České republiky (FAČR) a bývalý fotbalový reprezentant Karel Poborský se v Interview ČT24 vyjádřil, že si myslí, že se zatčením někdejšího místopředsedy FAČR Romana Berbra v loňském roce došlo k určitému očištění českého fotbalu. Velké dopady na sport pak nyní spatřuje od následků vládních restrikcí, které lidem zakazují sportovat. Obává se, že některé děti již jsou vůči sportu apatické a po návratu na hřiště mnohé sportovce po delší odmlce čeká množství zranění. Okomentoval i kauzu kolem potrestání Ondřeje Kúdely. „Jsme pro ně malinký stát někde z východu,“ míní o Unii evropských fotbalových asociací (UEFA).

Ty země, co měly kolonie... Karel Poborský o rasismu. A chování k nám
Foto: ods.cz
Popisek: Karel Poborský
reklama

Anketa

Byl prezident Zeman k moderátorce Primy Tománkové hrubý?

7%
90%
hlasovalo: 21604 lidí
Poborský komentoval, že kvůli jeho kandidatuře probíhá při jeho cestách po okresech za dalšími fotbalovými funkcionáři „živá komunikace“, a často se tak debaty o současném fotbalu protáhnout i na dvě hodiny. Sám hodnotí stejně jako zbývající kandidáti, že podporu má, netroufá si ale zatím říci, zdali bude většinová.

Volbu hlavy českého fotbalu, kterou moderátor Daniel Takáč označil za složitá vyjednávání provázející obchody „něco za něco“, Poborský sice vnímá jakožto těžkou cestu, „něco za něco“ však on prý odmítá a chce být transparentní. „Voličům se nabízím, jsem připravený pro fotbal pracovat,“ řekl.

Fotbalista míní, že jeho předností je, že nemá spojení s nějakou z vážných fotbalových kauz a také jeho zkušenosti z výkonného výboru či práce s mládeží.

Na to moderátora zarazilo Poborského lpění na „férovosti“ a obrátil se na něj, zdali myslí, že nyní v českém fotbale férovost není. „Historie nám ukazuje, že post předsedy je relativně riziková záležitost, poslední volební období neskončila pro předsedy úplně dobře… toho jsem připravený se vyvarovat,“ naznačil.

„Ale jestli je fotbal férový, tak tam měli být féroví lidé?“ pokračoval Takáč s tím, že asi zbývala u předchozích voleb funkcionářů „poptávka po férovosti“. Poborský si myslí, že většina fotbalistů u nás je férová a především milují fotbal. „Ta masa je součástí něčeho, co fauluje sebe samo. Každou chvíli vidíme, že v největších patrech jsou lidé, kteří mají problémy s policií… je to selhání jednotlivců…,“ řekl.

Následně ale přiznal, že si myslí, že by se fotbal kupříkladu v minulém roce zatčeného místopředsedy FAČR Romana Berbra zbavoval sám velice těžce, jelikož si měl vybudovat zejména v nejnižších pozicích pravidelné hlasy. Odchod Berbra Poborský označuje za pozitivní věc a jsme prý na dobré cestě k očištění českého fotbalu.

A došlo i na kauzu kolem Ondřeje Kúdely. Desetizápasový trest pro Kúdelu za údajnou rasistickou poznámku směrem k záložníkovi Rangers Glenu Kamarovi od disciplinární komise UEFA vnímá jako poukázání na to, jak „je Česko pro UEFA malé“. „Jsme pro ně malinký stát někde z východu,“ míní.

Ukázal, že hysterie, která se poté spustila, rezonuje na Západě silněji kvůli jejich odlišnému vnímání, co je rasismus a co nikoli. „Já jsem toho názoru, že my nejsme rasisti, ale my to prostě nemáme zažitý, tyhle země, které měly kolonie, mají naprosto jiné vnímání než my… my si z toho uděláme srandu třeba, ale to by tam nikoho nenapadlo…,“ míní. Poborský se obává, že kauza bude mít dopady i na národní tým v zahraničí.

Stejně tak má velké dopady na český fotbal i restriktivní politika vlády, která po mnoho měsíců zakazuje Čechům sportovat. Velké dopady vládní restrikce zanechaly i na dětech, podle fotbalisty jsou již některé z nich „apatické“ a už nejsou motivovány znovu sportovat. „Budou úbytky. Potřebujeme, aby se otevřela hřiště v nějakém normálním počtu, aby to zase připomínalo fotbal,“ podotýká.

Apeluje, aby trenéři na všechny navrátivší se hráče z řad dětí, dorostu i dospělých a seniorů přistupovali po odeznění restrikcí pomalu a spíše je motivovali. Varoval, že mnohé čeká po velmi dlouhé vynucené odmlce od sportu velké množství zranění. „Musíme pomalu, ale potřebujeme se už na ta hřiště dostat,“ apeluje.

„Bohužel se sportem zavřely i školy a to málo z tělesné výchovy bude chybět… sportoviště tu jsou zavřená nejdéle z celé Evropy,“ dodává a závěrem hodnotí, že kromě tří až čtyř vrchních týmů „pokulháváme“. Za nejlepší české mužstvo označuje Slavii.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zemřelý očkovaný důchodce: Profesor Hořejší ukazuje prstem. A Lukáš Pollert se ozval, padlo slovo „vražda“

11:57 Zemřelý očkovaný důchodce: Profesor Hořejší ukazuje prstem. A Lukáš Pollert se ozval, padlo slovo „vražda“

Očkování nemá stoprocentní účinnost. Přesvědčil se o tom bohužel senior na Jablonecku, který i po oč…