U zemanovců se to pere, křičí babišovský tisk. A cituje naštvanou místopředsedkyni

14.09.2013 6:52

Situace ve Straně práv občanů - zemanovci je poněkud neklidná. Vyškrtnutí jména lobbisty Miroslava Šloufa z čela pražské kandidátky prý předcházel nátlak a hrozby ze strany hradního kancléře a šéfa zlínské SPOZ Vratislava Mynáře. A celý průběh čtvrtečního zasedání předsednictva strany měl podle některých prazvláštní průběh.

U zemanovců se to pere, křičí babišovský tisk. A cituje naštvanou místopředsedkyni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vratislav Mynář bude s největší pravděpodobností za SPOZ kandidovat ve volbách. Od prezidenta Miloše Zemana má zelenou
reklama

Podle místopředsedkyně strany Dity Portové mohla SPOZ přijít o svou největší výsadu - přízvisko zemanovci. Na čtvrtečním jednání předsednictva, které schvalovalo lídry krajských kandidátek pro předčasné volby, prý kancléř Vratislav Mynář vyhrožoval, že pokud na pražské kandidátce zůstane Šlouf, složí prezident Miloš Zeman funkci čestného předsedy a zakáže používat přízvisko zemanovci v názvu strany.

"Pan Mynář to skutečně řekl. Ale já tomu, co neslyším z úst pana prezidenta, nevěřím. Protože už dříve nám Mynář vzkazoval různé věci od pana prezidenta, které nebyly Milošem Zemanem nikdy vyřčeny," řekla Portová Lidovým novinám.

Mynář tak sdílný nebyl. "Na rozdíl od paní Portové musím a chci dodržovat usnesení předsednictva o mlčenlivosti. Takže se k této spekulaci nebudu, nemůžu a nechci vyjadřovat," řekl deníku.

Podle Portové mělo ale celé čtvrteční předsednictvo podivný průběh a celé ho prý řídil kancléř Mynář, i když byl přítomný i předseda Zdeněk Štengl a místopředsedové. Zaznělo prý několik změn. Portová poté, co se zastala Šloufa, byla najednou odsunuta na čtvrté místo plzeňské kandidátky. A i na dalších kandidátkách se měnilo. Vyškrtnutého Šloufa nahradil Rusnokův ministr dopravy Zdeněk Žák.

Zatímco Mynář považoval zařazení Šloufa na kandidátku za "takovou trošku legraci", lobbista to vidí jinak. "Já se stále cítím jako lídr pražské kandidátky. Nikdo mi nic oficiálně nedal vědět," řekl Šlouf deníku v pátek večer.

Hrozí rozštěpení strany

Deník MF Dnes zase píše hned na titulní straně o tom, že SPOZ pere šest týdnů před volbami špínu. Ve Straně práv občanů - Zemanovci se to prý pere a důvodem jsou právě autoritářsky nadiktované změny kandidátek. Někteří členové podle deníku dokonce mluví o tom, že si stranu zprivatizoval její místopředseda, poradce Zemana a mistr zákulisního jednání Martin Nejedlý.

"Nejedlý, s. r. o. si dělá to, co potřebuje," postěžoval si exministr dopravy Jaromír Schling. "Je to známka politického diletantismu," zlobí se i senátor Vladimír Dryml.

Podle deníku, který je stejně jako Lidové noviny vlastněn předsedou konkurenční strany ANO 2011Andrejem Babišem, tak nyní straně hrozí rozštěpení a válka těžkých vah - Šloufa, který si své vyškrtnutí nenechá nejspíš jen tak líbit, a Nejedlého.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Debil Babiš. Nora Fridrichová promluvila. Takto si představuje „veřejný zájem“

20:28 Debil Babiš. Nora Fridrichová promluvila. Takto si představuje „veřejný zájem“

Ke slovům ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), že je Babiš „debil“, se již vyjád…