USA: Nebudou se počítat hlasy dodané pozdě. Soud rozhodl

05.11.2024 7:11 | Monitoring

Republikáni si mohou ještě před volbami přičíst jedno malé vítězství. V Georgii se jim podařilo prosadit, že se nebudou započítávat korespondenční hlasy, které dorazí pozdě. Jak informuje televize Fox News, soudce chtěl nejdříve ponechat lhůtu až do 8. listopadu, nejvyšší soud ale po podání stížnosti republikánů toto rozhodnutí zvrátil.

USA: Nebudou se počítat hlasy dodané pozdě. Soud rozhodl
Foto: Repro X
Popisek: Volební lístek v minulých amerických prezidentských volbách

Jedním z klíčových států, ve kterém se pravděpodobně bude rozhodovat o tom, který z prezidentských kandidátů usedne v Bílém domě, je Georgie. Tam nyní republikáni slaví vítězství. Ale zatím nikoliv to volební, byť tam Trump dle průzkumů lehce vede, ale vítězství u soudu.

Jak informuje televize Fox News, nejvyšší soud ve státu zrušil rozhodnutí nižší instance o tom, kdy se mohou započítat výsledky korespondenčních hlasů. Minulý týden vyšlo najevo, že 3 000 korespondenčních hlasovacích lístků bylo v okresu Cobb voličům zasláno pozdě. Prvního listopadu tedy soud rozhodl, že volební komise by mohla hlasy započítat do osmého listopadu, pokud by byly orazítkovány před sedmou hodinou večerní 5. listopadu, tedy dnes.

Včera ale nejvyšší soud při mimořádném zasedání rozhodl, že hlasy se započítají jen pokud dorazí dnes do sedmi hodin večer. Toto rozhodnutí přišlo poté, co neziskové organizace v Georgii podaly žalobu kvůli nedodaným třem tisícům korespondenčních hlasovacích lístků. Soudce pak rozhodl, že přes noc musí být nedodané lístky doručeny a také rozhodl, že se mají započítat do osmého listopadu. Neziskové organizace jsou se zrušením tohoto rozhodnutí nespokojené a vybízejí ty, kterých se změna dotkla, aby hlasovali osobně, pokud je to možné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…