Ústavní soud se zastal prezidenta Zemana. Jde o Drahoše a migranty

22.03.2018 9:33

Volební heslo prezidenta Miloše Zemana, které spojilo protikandidáta Jiřího Drahoše s imigranty, sice bylo zjednodušující, avšak nevybočilo ze zákonných požadavků na čestnou a poctivou kampaň. Ústavní soud (ÚS) odmítl první ze šesti stížností, které obdržel v návaznosti na volbu prezidenta, zjistila ČTK z databáze rozhodnutí.

Ústavní soud se zastal prezidenta Zemana. Jde o Drahoše a migranty
Foto: Facebook
Popisek: Inzerát, který zadal do novin spolek Přátelé Miloše Zemana

Na billboardech a inzerátech ve prospěch Zemanovy kandidatury se objevilo heslo „Stop imigrantům a Drahošovi, tato země je naše! Volte Zemana!“ Drahoš ale odsuzoval kvóty pro rozdělování migrantů a opakovaně prohlašoval, že není „vítač“.

„Nepochybně jde o vyjádření zjednodušující, zkratkovité, v jisté míře expresivní či nepřesné, to ale ještě neznamená, že je lze označit za lživé či nepravdivé,“ stojí v usnesení, které připravoval jako soudce zpravodaj Pavel Rychetský. Hlasovali o něm všichni členové soudu bez odlišných stanovisek.

Podle soudců heslo sice naznačuje, že v případě Drahošova vítězství by se Česko mohlo otevřít imigrantům v nežádoucí míře, avšak nešlo prý o konstatování faktu, ale pouze o „hodnotící soud ve smyslu úvahy nad možnými politickými následky jeho vítězství“.

„Takováto polemika je přirozenou součástí každé volební kampaně a je v první řadě na protikandidátovi, aby ve vztahu k veřejnosti sám komunikoval své politické postoje a případně aby v tomto ohledu uvedl vyjádření jiných kandidátů na pravou míru,“ rozhodli ústavní soudci.

Pod odmítnutou stížností byli podepsaní čtyři voliči z Prahy. Poukazovali také na předvolební šíření klamných sdělení neboli hoaxů a na zastřené financování Zemanovy kampaně. Hoaxy nebylo možné podle ÚS přičíst Zemanovi, u financování kampaně pisatelé stížnosti ani netvrdili, že by vedlo k hrubému ovlivnění výsledku voleb.

ÚS musí rozhodnout ještě o pěti stížnostech. Obsahují výhrady ke kampani vítěze voleb, ale také vůči procesu registrace kandidátů nebo právní úpravě volby. O stížnostech s tematikou prezidentské volby automaticky rokuje plénum, tedy sbor všech 15 soudců. Plénum neváže žádná lhůta.

Po přímé volbě prezidenta obdržel specializovaný senát Nejvyššího správního soudu 70 kritických podnětů. Žádnému z nich nevyhověl. Konstatoval, že kampaň byla ostrá, místy zavádějící a zjednodušující, ale žádnou nezákonnost hrubě ovlivňující výsledek voleb soud nezjistil.

Zeman získal v druhém kole volby 51,36 procenta hlasů. Drahoše porazil přibližně o 150 000 hlasů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…