Tak zvaná velká mediální novela prošla minulý týden Senátem a nyní čeká na signování prezidentem Petrem Pavlem. „Vaše excelence, žádám vás, abyste novelu vrátil zpět do Poslanecké sněmovny,“ napsal hlavě státu Benoît Le Bret, francouzský expert na evropské mediální právo, jenž dále uvedl: „Mediální novela měla být podle směrnice oznámena Evropské komisi ještě před jejím přijetím. Zanedbání této procesní povinnosti bude mít velké důsledky.“
Poslanec Petr Letocha (STAN) se však domnívá, že vše je právně v pořádku a nevidí důvod, proč by prezident neměl parlamentem schválenou novelu podepsat. Pokud by se tak přesto nestalo, vrátí se novela k projednání zpět do Poslanecké sněmovny. Poslanci by se pak podle jeho soudu obeznámili s prezidentovými argumenty a rozhodli by se, zda jeho veto přehlasují, nebo nechají zákon tzv. „spadnout“. „Nemyslím si, že by prezident nepodepsal,“ zdůraznil poslanec.
Proč platit za něco, co nevyužíváme?
Jeho kolegyně z Poslanecké sněmovny Karla Maříková (SPD) považuje současný systém placení koncesionářských poplatků za zastaralý. „Pochází z dob, kdy televize byla jediným zdrojem informací. Média se rozšiřují. Soukromá média žijí z reklamy a také zprostředkovávají důvěryhodné informace. Nechápu, proč bych měla platit ČT,“ podivuje se.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Naďa Borská