V radě veřejnoprávní televize zůstanou její předseda Dědič i člen Kratochvíl

23.05.2015 8:46

V Radě České televize zůstanou i nadále její současný předseda Jaroslav Dědič i dosavadní člen Jiří Kratochvíl. Rozhodli o tom včera poslanci, kteří v tajných volbách novým členem televizní rady vybrali katolického duchovního a lékaře Jaroslava Maxmiliána Kašparů. Dvě místa v radě zůstala pod včerejší volbě volná, sněmovna o jejich obsazení rozhodne příští týden ve středu.

V radě veřejnoprávní televize zůstanou její předseda Dědič i člen Kratochvíl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest proti úrovni zpravodajství České televize

Z původní patnáctky kandidátů mají šanci na zvolení sportovní ředitel olympijského výboru a bývalý kanoista Martin Doktor, geolog Václav Cílek, někdejší šéf Zemanova a Grossova premiérského kabinetu Zdeněk Šarapatka a pedagog Daniel Váňa. Tito čtyři zájemci postoupili díky tomu, že v prvním kole dostali více hlasů než jejich soupeři.

Nově zvolení členové rady se funkce ujmou koncem května, uvedl předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO). Současné funkční období totiž tento měsíc končí Josefu Pavlatovi, Petru Koutnému a Janu Prokešovi.

Neuspěli Žantovský, Pačes, Mrzena a Savický

V poli poražených skončili například bývalý předseda Akademie věd Václav Pačes, děkan Fakulty sociálních věd Jakub Končelík, novinář a bývalý člen vysílací rady Petr Žantovský, někdejší ředitel ČT2 Jan Mrzena nebo historik a pedagog Nikolaj Savický.

Patnáctičlenná Rada České televize je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje právo kontrolovat činnost ČT. Do její působnosti patří například právo jmenovat a odvolávat generálního ředitele a na jeho návrh ředitele televizních studií, schvalovat rozpočet a závěrečný účet nebo kontrolovat plnění rozpočtu ČT. Členové rady jsou voleni na šest let, přičemž každé dva roky je volena jedna třetina členů.

Princip fungování a výběru členů do mediálních rad je dlouhodobě diskutovaným tématem. Politický výběr kandidátů nominovaných jednotlivými sdruženími kritizují občanské iniciativy i lidé z médií, kultury a dalších oborů. V letošním roce se očekává změna pravidel fungování těchto rad. Ministerstvo kultury již oznámilo práce na novele zákonů, upravující obě veřejnoprávní média, přičemž návrh zákonů chce předložit do konce roku.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…