V takovém hnoji jsou lidi. Ve Sněmovně nad rozpočtem ujely nervy

26.10.2022 13:17

Poslanci dnes ve Sněmovně debatují o rozpočtu na příští rok, který ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) navrhl se schodkem 295 miliard korun. „Je to válečný a krizový rozpočet,“ prohlásil premiér Petr Fiala s tím, že se slibovanou konsolidací veřejných financí by se snad mohlo začít na jaře příštího roku. Opozice návrh rozpočtu hlasitě kritizuje, horko bylo například u příspěvku na mobilitu, kde si opozice představuje dvakrát vyšší částku než vláda. „Kdyby jste nás v únoru poslouchali, lidé nemuseli být v takovém hnoji,“ vzkázala vládě poslankyně ANO Jana Pastuchová.

V takovém hnoji jsou lidi. Ve Sněmovně nad rozpočtem ujely nervy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zbyněk Stanjura

V Poslanecké sněmovně bylo dnes zahájeno projednávání rozpočtu na příští rok, který vláda předložila se schodkem 295 miliard korun. Součástí rozpočtu je pomoc občanům s energetickou krizí na výdajové stránce a třeba daň z mimořádných zisků na stránce příjmové. Právě to kritizuje opozice s tím, že tato daň ještě ani nebyla Sněmovnou schválena.

„Takže tady bude první čtení rozpočtu, kde už se s těmi penězi počítá, ale přitom vůbec nevíme, jestli to není z říše snů pana ministra Stanjury,“ prohlásila Schillerová těsně před jednáním.

Rozpočet jako první hájil před poslanci premiér Petr Fiala. „Rozpočet na příští rok je rozpočet válečný a krizový. Zajistí bezpečnost i nutné investice a občanům zajistí nadstandardní pomoc. Je výsledkem doslova krizového managementu,“ prohlásil ve Sněmovně Fiala.

Navrhovaný schodek rozpočtu 295 miliard korun je podle něj vyšší, než by si přál, slíbená konsolidace je ale prý i nadále v plánech vlády na příští roky. „Tyto plány jsme byli nuceni posunout a odložit kvůli důsledkům války na Ukrajině. Pokud se ale ekonomická rozpočtová situace v průběhu příštího jara bude vyvíjet alespoň trochu uspokojivě, přijdeme s akčním plánem, jak růst výdajů našeho státu razantně a zcela systematicky krotit,“ slíbil premiér.  

Výraznou částkou schodkového rozpočtu je podle ministra financí Stanjury pomoc s cenami energií. „100 miliard bude směřovat na kompenzace za stanovení maximálních cen energií. Zbylá částka pak bude směřovat například na valorizace důchodů, příspěvek na bydlení nebo na odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje energií,“ uvedl.

Překvapivě ostrou debatu vyvolal příspěvek na mobilitu, který chce vláda zvýšit z 550 korun na 900 korun měsíčně. To ale podle opozice nestačí.

Ještě před rozpočtem Sněmovna schválila novelu, která zvyšuje příspěvek na mobilitu. Vzroste z nynějších 550 korun na 900 korun měsíčně. Aleš Juchelka (ANO) navrhoval, aby příspěvek činil 2000 korun měsíčně, Lucie Šafránková (SPD) navrhovala odstupňované příspěvky 2200 korun, 1650 korun nebo 1100 korun za měsíc.

Na facebooku situaci komentovala poslankyně Jana Pastuchová (ANO), které vadí, že se s opozicí vláda vůbec nebaví. „Dnes mě při projednávání příspěvku na mobilitu tak trochu nadzvedla ze židle výzva Marka Výborného z KDU-ČSL, který řekl, že bychom se měli navzájem poslouchat. Evidentně to platí jen jednosměrně – my jako opozice máme poslouchat kolegy z vládních stran...“ štve Pastuchovou s tím, že návrh ANO na příspěvek na mobilitu ve výši 2000 korun vládu nezajímá.

„Kdybyste nás poslouchali v únoru nebo v březnu, tak naši lidé nemuseli být v takovém hnoji, v jakém jsou,“ má jasno Pastuchová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…