Vakcinační komando vyrazilo na ústecké sídliště: My Romové máme strach, vy nám určitě dáte jinou vakcínu

03.08.2021 18:25

Zdravotníci se vydali očkovat na sídliště Mojžíř v Ústí nad Labem tamní obyvatelstvo proti covidu-19. Čekalo je nemálo práce. Mnozí místní varovali, že je zdravotníci chtějí vakcínou cíleně „likvidovat“. „My, Romové, máme strach… bílí prej sami nevědí, co ta vakcína udělá... nám určitě ale dávají nějakou jinou, aby nás, cikány, likvidovali...,“ vyslechl si podle serveru iDNES.cz očkovací tým.

Vakcinační komando vyrazilo na ústecké sídliště: My Romové máme strach, vy nám určitě dáte jinou vakcínu
Foto: Vít Hassan
Popisek: Protestní pochod: Stop pogromům proti Romům na Ukrajině, stop diskriminaci a rasismu v Evropě

Anketa

Je dobře, že se na kulturu a sport dostane jen omezené množství neočkovaných a dále již jen očkovaní?

hlasovalo: 8305 lidí
Očkování ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem mělo svá specifika již před započetím. Řidič sanitky s šesticí zdravotníků tentokrát nemusel spěchat, zatímco jinam jezdí brzy ráno, aby místní po očkování kupříkladu stihli dojet včas do práce, v této čtvrti zdravotníci vystoupili až v deset hodin dopoledne. Místní totiž vstávají lehce později.

Vakcinace místních už jednou probíhala v polovině července, tehdy ale do očkovacího stanu po ránu nikdo nepřišel. Proč? Zdravotníci přijeli v osm ráno, a to místní ještě spali.

Tentokrát již byli zdravotníci poučení, a proto probíhalo očkování mnohem úspěšněji. Již za prvních 40 minut stihli podle serveru iDNES.cz naočkovat čtyřicítku lidí a do druhé odpolední již očkovací látku od firmy Johnson & Johnson získalo 70 zájemců.

Na sídlišti obývaném dvěma tisíci lidmi to přitom nebyl jednoduchý úkol. „Očkovat se nejdu! Když umřu, tak stářím. A že jsem nemocná! Když se nechám očkovat, tak si budu myslet, že moje smrt je tou injekcí. Nechala se tu minule očkovat mladá holka, pak měla čtyřicítky a přijela pro ni sanitka. My, Romové, máme strach,“ znělo od jedné z vyděšených místních obyvatelek.

Někteří vakcinaci naopak sháněli, jelikož jsou mezi místními i velcí cestovatelé. „Potřebuji injekci, protože za 14 dní odlétám za příbuznými do Irska, teda vlastně už do Francie,“ líčila jedna z obyvatelek sídliště.

Došlo však i na obavu, že zdravotníci přijeli do Ústí „likvidovat cikány“. „Je mi po tom očkování fakt špatně, protože asi nevím, co bude dál. Bílí prej sami nevědí, co ta vakcína udělá... nám určitě ale dávají nějakou jinou, aby nás, cikány, likvidovali... mám strach,“ děsila se jedna z naočkovaných.

Kromě zdravotníků pomáhaly též úřednice, ty se kromě propagace vakcinace starají i o to, aby všem, kteří mají zájem, pomohly vytisknout očkovací certifikáty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cenzura jak vyšitá? Rozhlas poslankyni SPD vyškrtl větu „Lidé jsou trestáni za názor“

19:54 Cenzura jak vyšitá? Rozhlas poslankyni SPD vyškrtl větu „Lidé jsou trestáni za názor“

Poslankyně a lídryně SPD pro nadcházející volby Karla Maříková, která měla kdysi problémy se svými v…