Ven. Veeeen! To už se prostě nedá… Uvnitř ODS se prý chystá harakiri předsedy Fialy. Došla trpělivost. A nám slova

05.04.2020 6:28

Jak vytěžit z národní krize co nejvíce politických bodů? Otázka, na niž neexistuje jasná odpověď. Ovšem pokud se blíže podíváme například na vývoj stranických preferencí, jistý trend sledovat můžeme. Na jedné straně je tu stále nedostižitelné ANO, rostoucí zájem voličů o ČSSD a SPD, na straně druhé paběrkování Klausovy Trikolóry nebo oscilující ODS. A právě na toto téma měly ParlamentníListy.cz možnost hovořit s jedním z jejích nespokojených členů.

Ven. Veeeen! To už se prostě nedá… Uvnitř ODS se prý chystá harakiri předsedy Fialy. Došla trpělivost. A nám slova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala
reklama

Anketa

Podporujete Jana Hamáčka? (Hlasování od 2.4.2020)

38%
62%
hlasovalo: 17763 lidí
„ODS je stabilní strana plná zajímavých lidí. Jak už to tak bývá, její hodnocení se ovšem odráží především podle toho, jak se chová naše vedení. A když u něho zůstaneme, budu se věnovat předsedovi Fialovi. Jak jsem na začátku krize očekával, že se právě naše strana stane nejhlasitějším kritikem vlády, ale i zastáncem jejích kroků, stal se pravý opak. Slovo si uzmul Miroslav Kalousek, pragmaticky k věcem přistoupili Piráti, ale kde jsme my? Kde...?“ ptá se člen pražské ODS, se kterým jsme měli o víkendu možnost hovořit.

Jeho slova mohou být velmi ostrá, ale pohledem na shora uvedené preference politických subjektů bychom mu mohli dát za pravdu. Tak například březnový STEM odhaduje preference ODS na osm procent. Například vládní ČSSD a polovládní KSČM získaly shodně procent šest. Po přepočtu na volební model by sice ODS poskočila na 11,8 procenta, z dlouhodobého pohledu se však jedná o stejnou skupinu voličů. ODSka měla na začátku roku 2018 přesně 11 procent, na konci téhož roku 12,4 procenta, nyní je těsně pod dvanácti. O jakémkoli růstu opravdu hovořit nelze.

„To je ono, nevidím nikde žádný růst. Je výborné, že jsme se spojili do demobloku, který přestal existovat, jelikož si každý dělá vlastní konference i tiskové zprávy, ale ono by to stejně ničemu nepomohlo,“ dodává náš zdroj.

Odbočme.

ParlamentníListy.cz se v souvislosti s aktuální situací nejen v České republice podívaly na webovky občanských demokratů. A dlužno podotknout, že ODS sice vládní kroky kritizuje, ale současně s tím nabízí svá řešení. Tak tomu je například u možné výplaty 25 tisíc korun pro živnostníky.

Anketa

Vláda dá živnostníkům příspěvek 25 000 Kč. Je to moc, nebo málo?

63%
17%
20%
hlasovalo: 20154 lidí
„Tuto podmínku splní málo živnostníků, je zbytečně diskriminující a my se s ní nesmíříme. Vláda místo toho, aby rychle pomáhala nejohroženějším, jen vymýšlí způsoby, jak pomoc co nejvíce omezit. ODS navrhovala kompenzaci za propad příjmů všem OSVČ ve výši 30 tisíc a na tom budeme i nadále trvat. Stejně tak na tom, aby tato kompenzace nepodléhala zdanění a lidé o ni mohli požádat z domova a nemuseli chodit na finanční úřad. To je správná cesta, jak rychle pomoci,“ poznamenal předseda ODS Petr Fiala.

Pro vysokého člena jeho strany jsou však tato slova zanedbatelná. „Jistěže, podpora je namístě, stejně tak jsou namístě praktické kroky vůči dopadům, ale to se nesmí prezentovat tak, že u toho uspíte koně. Podívejte se na Prahu 8. Tam se pohybuje člověk, který si v barvách ODS řekne o prachy ze zakázky, a Fiala, místo aby ho vyhodil, jak by to udělal Babiš, tak jenom vyzve k prošetření. Co to je? Přeci ten člověk v barvách ODS musí skončit ihned, musí ho k tomu vyzvat předseda pražské ODS Portlík i předseda Fiala, ihned mu zastavit členství a vypakovat ho, ber, kde ber,“ pokračuje značně rozlíceně náš zdroj.

Z pohledu nezaujatého čtenáře mohou i jeho slova znít jako bušení prázdné slámy.

Anketa

Kdo podle Vás pohořel v boji s koronavirem?

hlasovalo: 19709 lidí
Řešení? Prý by tu bylo.

„Není to jenom můj postoj, je nás víc, kteří o tom uvažují. Na pozici předsedy to chce změnu. Že odešla Sandra Udženija z postu 1. místopředsedkyně, to byla jen mocenská hra proti naší Praze. Beru ji, protože někomu vyšla. Ale přeci nejde, abychom během největší krize jen stáli v koutě a čekali. Můj návrh je jednoduchý. Začít znovu jednat s lidmi, kteří měli silné slovo a dají se řadit mezi nejtěžší kalibr na politické scéně. S těmi bychom měli začít vést jednání a požádat je, aby se vrátili do čela a pomáhali! To, co je tam nyní, musí ven! Na to už se nedá koukat!“

A koho měl tento letitý člen občanských demokratů na mysli? Mirka Topolánka a Ivana Langera…

ODS je česká liberálně konzervativní pravicová strana, vládní v letech 1992–1996, 1996–1997, potřetí od podzimu 2006 do jara 2009 a opět od července 2010 do července 2013 jako nejsilnější koaliční partner v kabinetu Petra Nečase. Strana se profiluje jako konzervativní a ekonomicky liberální na domácí scéně, a euroskeptická na scéně evropské. ODS je společně s britskými Konzervativci a polskou Právo a Spravedlnost jednou ze zakládajících stran třetí největší evropské skupiny Evropští konzervativci a reformisté. Hlavními hesly programu strany jsou „nízké daně, zdravé veřejné finance, nezadlužená budoucnost, podpora rodin s dětmi a sociálně potřebnými, adresný sociální systém, snižování byrokracie, uvolnění podnikání, bezpečný stát a transatlantická vazba“. Předsedou je od ledna 2014 Petr Fiala.

Mirek Topolánek

  • BPP
  • Kandidát na prezidenta v roce 2018
  • mimo zastupitelskou funkci

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kupka je kolaborant s ANO! PL patří Valentovi, lžou... Cože? Omluv se! Právě probíhá jednání středočeské ODS. Padla extrémní obvinění

13:01 Kupka je kolaborant s ANO! PL patří Valentovi, lžou... Cože? Omluv se! Právě probíhá jednání středočeské ODS. Padla extrémní obvinění

EXKLUZIVNĚ ParlamentníListy.cz od sobotního dopoledne sledují probíhající regionální sněm ODS ve Stř…