Udženija nezvolena. Já si na žádný funkce nikdy nehrála, ujišťovala

18.01.2020 14:18

Volební kongres ODS po zvolení Petra Fialy 95 procenty hlasů pokračoval volbou jeho zástupce či zástupkyně. Dosavadní první místopředsedkyně Alexandra Udženija nakonec rovněž neměla protikandidáta.

Udženija nezvolena. Já si na žádný funkce nikdy nehrála, ujišťovala
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandra Udženija na 29. kongresu ODS
reklama

Nominace na prvního místopředsedu získali Alexandra Udženija a Alexandr Vondra. Ten se ale před hlasováním rozhodl návrhu spolustraníků ze Zlínského kraje vzdát. Když se ani po výzvě moderátora Zbyňka Stanjury neobjevil žádný návrh z pléna, kandidovala na stranickou dvojku pouze pražská kandidátka.

Anketa

Povede se Vladimiru Putinovi v příštích letech snížit obří chudobu a korupci v Rusku?

84%
16%
hlasovalo: 15347 lidí

„Praha si v minulých volbách vybrala ty nejlepší. ODS tam vyhrála a s tím nikdo nepočítal,“ spustila rovnou místo pozdravu. Zvoláním „Slávku, byl jsi jako vždy skvělej“ za to při potlesku sálu poděkovala Bohuslavu Svobodovi, pražskému lídrovi strany.

Na minulém kongresu si dala Udženija cíl „znovu získat Prahu“ a ODS tam volby skutečně vyhrála. A tak by to podle první místopředsedkyně mělo být i nadále. Hlavní devízou strany je prý množství lidí, kteří dokážou přinášet nápady, přemýšlet a často jít i mimo zajeté koleje. Mezi takové Udženija počítá i sebe samotnou. „Občas to působí i problémy, ale to jsem prostě já,“ smála se.

„Odvaha, odhodlanost, a trochu toho štěstí,“ nabídla po pražském úspěchu návod spolustraníkům.

V každodenních politických tancích ODS podle ní zapomíná na své úspěchy. Delegátům doporučila, aby se rozhlédli po pražském O2 Universu, kde se kongres konal. Uvidí prý množství „úspěšných ódéesáků“, protože ODS vždy byla stranou individualit.

Atmosféra ve společnosti se mění a jsou před námi nové výzvy. „Že jsme konzervativní, to neznamená, že jsme ‚zabržděný‘,“ nabádala spolustraníky Udženija s tím, že by ODS měla být „moderní strana“.

ODS musí „odpovědět Babišovi“. „Jinak se můžeme s úspěchem rozloučit, a to nechceme.“

Babiše se prý lidé jednou zeptají, kde jsou ty výsledky. A tady ODS bude triumfovat, protože za ní ty výsledky jsou. „ODS přinesla této zemi svobodu a nastartovala rozvoj. Ať si říká kdo chce, co chce, za nás se naše země rozvíjela,“ vzkázala.

Řešením pro zemi proto nejsou ani Piráti, což jsou podle Udženije „obyčejní progresivisti“, kteří si myslí, že „stačí všechny nahlásit“. Současné vedení Prahy je toho tristním důkazem.

Zatímco předseda Fiala citoval Rogera Scrutona, Udženija si vzala na pomoc Charlie Chaplina: „Zajímám se o budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.“ Strana musí vyjít vstříc lidem a jejich obavám o budoucnost. „Lidé chtějí řešení, a my ho máme,“ ujistila.

Pak se ale i ona odkázala na „Poděbradské artikuly“ z devadesátých let.

„Každý musí vědět, že ODS je tu pro něj. Pojďme všichni přesvědčovat lidi o naší vizi státu,“ vyzvala spolustraníky. V tomto státě se nezaklekává na lidi, ale když potřebují pomoct, tak je jim stát nablízku.

Úkol na letošní rok, zejména pro podzimní volby, Udženija shrnula slovy „další modré tsunami“.

ODS musí být první volbou pro všechny, pro které jsou hlavními hodnotami „svoboda, rodina a vzdělaná společnost“.

Společným cílem musí být heslo kongresu: „Země, která vítězí.“

A pak došlo na hlasování. Z 517 lístků bylo platných 434 a z nich získala Alexandra Udženija jen 217 hlasů. Co to znamenalo? Že jediná kandidátka na prvního místopředsedu ODS nebyla zvolena. Po tomto vyhlášení se sálem rozlehl potlesk.

To se stává,“ pronesla v bezprostřední reakci. Popřála úspěch svému nástupci, neboť znovu kandidovat nehodlá. Delegáti se podle ní vyslovili jasně. Předsedovi Fialovi vzkázala: „Milý Petře, ve mě máš oporu furt.“ A delegáty ujistila: „Já si na nějaký funkce nikdy nehrála.“ Hodlá se prý teď zaměřit na pražskou komunální politiku.

Jednání bylo přerušeno a budou se hledat noví kandidáti na prvního místopředsedu ODS.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Východ, nebo Západ? Lidé poslali Fialu z ODS... Jinam

12:36 Východ, nebo Západ? Lidé poslali Fialu z ODS... Jinam

Petr Fiala na Facebooku varoval, aby se z Česka nestala nevzdělaná východní kolonie, která by byla „…