Matador Ivan Langer se chytil za hlavu: S tím Klausem to ODS udělala špatně. Za dva roky může s Trikolórou sedět ve vládě

15. 1. 2020 21:19

Exministr vnitra Ivan Langer (ODS) si už deset užívá života po opuštění politiky a říká, že je konečně naplno svobodný a určitě neuvažuje o návratu. „Nemám k tomu jediný důvod.“ Navíc jeho milovaná ODS podle něj ztratila touhu po vítězství a v Parlamentu se spíš jenom „účastní.“ V ODS také pociťuje absenci lídrů, kteří by nahradili Petra Fialu a dokázali jednoduše a srozumitelně sdělit voličům svůj názor. Takovým člověkem byl podle Langera Václav Klaus ml., kterého prý ODS podcenila a jeho vyloučení ze strany bylo chybou.

Matador Ivan Langer se chytil za hlavu: S tím Klausem to ODS udělala špatně. Za dva roky může s Trikolórou sedět ve vládě
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ivan Langer
reklama

Ivan Langer v rozhovoru s Lubošem Xaverem Veselým v XTV slavil deset let po opuštění vrcholné politiky. „Letos slavím desáté výročí bez veřejné funkce a užívám si to, snažím se naplnit své předsevzetí, že budu dělat to, co dává chléb, činí radost a zanechává stopu, a to se mi daří,“ prohlásil Langer, který se cítí být více svobodný.

„Míra mojí svobody je nyní neskonale vyšší, můžu si třeba vybrat, s kým chci a nechci jít do studia, a můžu někomu říct, že je hloupý a nezajímá mě,“ řekl Langer, když se debata stočila na bývalého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachtu.

Šlachtovi by prý do očí ocitoval z jedné pohádky. „Pro pár špinavých zlaťáků, pro falešnou slávu, to je bída, to je bída,“ citoval Langer. „Robert Šlachta podle mě vejde do dějin policie jako funkcionář, který nezvládl svoji funkci, a bude odstrašujícím příkladem pro všechny budoucí policejní představitele,“ nebral si servítky.

Langer hovořil zejména o kauze Vidkun, která podle něj ukázala na problém spojení moci výkonné a soudní. „Kauza Vidkun je ukázka toho, že když má někdo moc a nemusí se z ní zodpovídat, tak se snadno tato moc zvrhne. Tato kauza brutálně zasáhla do života mnoha lidí a Šlachta a ostatní mají na rukou krev nevinných. A to jen díky tomu, že se nemuseli nikomu zodpovídat, pracovali v organizované skupině se státními zástupci, a tak mohli páchat trestnou činnost,“ má jasno Langer.

„Jsem rád, že ta kauza bude u soudu, a podle mě se prokáže jejich zneužívání veřejných funkcí. Tam se prokázalo páchání trestné činnosti za přímé účasti vrchních zastupitelů v Olomouci,“ dodal.

Langer také prohlásil, že doba jeho politické kariéry byla jiná. „V mé době jsme žili ještě v liberální demokracii, kdy existovala striktní dělba moci ve státě, já jsem se musel zpovídat z každého jednoho kroku, který jsem v politice udělal. To se teď změnilo, od roku 2013 zcela zmizela odpovědnost z výkonu moci. A kde neexistuje zodpovědnost, moc se zvrhává v totalitu,“ varoval Langer překvapeného Xavera.

„Tady dochází k tomu, že jeden člověk má takovou koncentrovanou moc, jakou měli naposledy komunisté. Tady existuje prolnutí moci politické, ekonomické, mediální a stírají se rozdíly mezi tím, jestli je někdo veřejná, nebo soukromá osoba,“ naznačoval Langer velkou moc premiéra Andreje Babiše.

Langer uznává, že ani v jeho době nebylo všechno ideální. „Ani za nás nebylo všechno ideální, ve společnosti, která je tvořena lidmi, nic není dokonalé. Ale byli jsme pod mnohem pečlivější kontrolou a to oddělení mocí nás donutilo nést odpovědnost za své činy, což dnes není,“ myslí si.

Langer vzpomíná, že dostal nabídku na založení hnutí ANO s Babišem, kterého tou dobou považoval za přítele. „Je pravda, že jsem dostal nabídku, abych s Andrejem Babišem zakládal hnutí ANO. Ale on v sobě spojuje všechno to, proti čemu já jsem v životě bojoval a proč jsem se už v listopadu 1989 účastnil studentského hnutí, a jde to proti liberální demokracii,“ uvedl Langer důvody, proč do toho nešel.

Za současnou Babišovou hegemonií vidí Langer nejen koncentraci moci ze strany premiéra, ale také absenci dobrých lídrů v opozici. „V politice platí zákon o zachování politické energie, čím větší slabost jednoho, tím větší síla druhého. Babiš je tak silný, jak jsou slabí jeho političtí konkurenti,“ má jasno.

Současná ODS je podle Langera uspokojená a bez dobrého lídra. „Na současné ODS mi vadí, že necílí po úspěchu jako dříve. Jako kdyby jim stačilo, že se pouze účastní parlamentní politiky. Ti lidé ve vedení tam nepředvádí to, co bylo dříve. Přál bych jim, aby Petr Fiala a ODS skládala vládu, ale nevěřím tomu,“ prohlásil Langer.

„Fiala zachránil ODS v letech 2013–2015 ze stavu klinické smrti, ale za těch dalších pět let se z 5 % dostali na 12 %, a to je málo, na sestavování vlády potřebujete přes 25 %. A bohužel nikdo lepší než Fiala ani v současné ODS není. Politika je o osobnostech, které umí jednoduše a srozumitelně říct voličům nějaký názor, který v nich rezonuje. Ale je to také o týmové práci a mně přijde, že tam jsou lidé spokojení s tím, co mají, že těch 12 % stačí, a nějak si to tam vysedí,“ pokračoval v kritice ODS Langer, který loni čelil možnosti vyloučení ze strany.

Samotný princip vyloučení je podle něj špatný, a zejména špatný byl nápad vyloučit Václava Klause ml., který dokázal oslovovat voliče. „Co se týká vyloučení Václava Klause ml., já jsem obecně proti vylučování ze strany. ODS byla vždy stranou, kde byla názorová pluralita, protože taková strana měla potenciál na 25 %, a ODS podle mě Klause podcenila, protože on může pro mnoho lidí říkat zajímavé a přitažlivé věci, a hlavně jednoduše pochopitelné pro voliče,“ řekl Langer s tím, že Trikolóra může klidně za dva roky sedět ve vládě.

Nakonec Langer ubezpečil, že se do politiky vrátit neplánuje. „Co se týče mě, já se do politiky nevrátím, nemám pro to jediný důvod,“ řekl sebejistě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A sakra. V USA to odnesou černoši. A ozvala se Češka: Je to tam hrůza. Přesný popis

9:24 A sakra. V USA to odnesou černoši. A ozvala se Češka: Je to tam hrůza. Přesný popis

Epidemie koronaviru v USA mimořádně dopadá na Afroameričany. Statistiky z mnoha států ukazují, že po…