Demoblok a Piráti na vzestupu, Babiš klesá! hlásí STEM. Jenže pozor...

01.04.2020 10:43

V průzkumu prováděném v první polovině března se vítězem modelovaných voleb stalo opět hnutí ANO. Výsledky odpovídaly průzkumům z posledních měsíců, zajímavostí je tak zejména propad TOP 09.

Demoblok a Piráti na vzestupu, Babiš klesá! hlásí STEM. Jenže pozor...
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Andrej Babiš

Průzkum probíhal mezi 5. 3. a 15. 3. Ve chvíli, kdy vláda vyhlásila stav nouze a tím začala „horká fáze“ krize kolem pandemie, už bylo pořízeno 87 % odpovědí. Události posledních dní se tedy do čísel volebního modelu ještě příliš nepromítly.

Vítězem se podle odpovědí stalo hnutí ANO se ziskem 30,8 procenta. Oproti minulým měsícům se sice jedná o mírný pokles, ale stále je to více než dvojnásobek zisku druhého v pořadí. Tím jsou Piráti, kteří by získali 15,2 procenta. Ti si naopak o několik desetin procenta polepšili.

V závěsu za nimi je ODS, získala by 11,8 procenta. Občanští demokraté se vrátili nad 10 procent po poklesu na začátku roku.

Zdroj: Průzkum STEM

Na čtvrtém místě je tak jako při minulých volbách SPD. Ta v posledních měsících posiluje a získala by 8,6 procenta. Se ziskem 7,4 procent následují komunisté a s rovnými sedmi procenty vládní ČSSD.

Následující trojice se jako tradičně pohybuje poblíž pětiprocentní hranice pro vstup do sněmovny. Starostové a nezávislí by tentokrát získali 5,7 procenta, lidovci 5,5, a TOP 09 by zůstala „pod čarou“ se ziskem 4,3 procenta.

Příliš neuspěla Trikolóra, která v minulých měsících atakovala hranici 5 procent, nyní by získala pouhá 2 procenta.

Celkově by si oproti minulému měsíci „demokratický blok“ o něco málo polepšil stejně jako Piráti. ANO by si naopak o něco málo pohoršilo. Celkově by ale po přepočtu na mandáty hnutí ANO získalo 79 poslanců, ČSSD 15 a KSČM zrovna tak. SPD by měla 18 hlasů. Piráti by získali 35 mandátů, ODS 24. Lidovci 8 a STAN 6, takže i společná koalice ODS, lidovců Starostů a Pirátů by získala pouhých 73 poslanců.

Zdroj: Průzkum STEM

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

20:45 „Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

Je paradoxní, že se o tom redakce dozvěděla od zástupce ODS v Pardubicích. Řeč je o mediálně nezajím…