Vinu za kauzu novičok II. svalují opět na Rusko. Jan Schneider ale vidí za děním v Británii něco jiného. Třeba laboratoř v Porton Down

6.7.2018 6:33 odp.

Analytik Jan Schneider se na serveru CeskaPozice.Lidovky.cz rozepsal o kauze novičok II. Jak uvedl, jde o nastavovanou britskou propagandistickou kaši. Vyjadřuje se tak v souvislosti s otravou amesburského páru, ke které došlo v těchto dnech. A Britové se domnívají, že byl otráven čtyři měsíce starými pozůstatky novičoku ze salisburského incidentu.

Vinu za kauzu novičok II. svalují opět na Rusko. Jan Schneider ale vidí za děním v Británii něco jiného. Třeba laboratoř v Porton Down
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bezpečnostní analytik a komentátor Jan Schneider

„V britském městě Salisbury byli před čtyřmi měsíci vystaveni účinkům neznámé látky otec a dcera Skripalovi. Britská vláda okamžitě prohlásila viníkem Rusko. Nyní se ve městě Amesbury dostal do podobného kritického stavu další pár osob, které však s předchozím případem nemají žádnou zjevnou souvislost. Britské úřady se však opět snaží odpovědnost svalit na Rusko,“ zmínil Schneider a poukázal na to, že jihobritská města Amesbury a Salisbury tvoří téměř rovnostranný trojúhelník s Porton Down Danger Area. A tam je umístěna vojenská laboratoř pro tajný výzkum, vývoj a výrobu chemických zbraní. 

  • Původní text ZDE.

„Britské zdůvodnění, že za útokem musejí být Rusové, protože nikdo jiný na světě novičok nevlastní, je zgruntu nesmyslné zejména proto, že Vil Mirzajanov, jeden z vědců, kteří vyvinuli novičok, se v roce 1992 i se svým laboratorním vybavením a dokumentací přestěhoval do USA. Toto zdůvodnění zcela odmítli též dva profesoři Sheffieldské univerzity Paul McKeigue a Piers Robinson. A co se týče novičoku na našem území, je komické, že odborníci (lidé, kteří vědí) jeho existenci potvrdili, kdežto politici (lidé, kteří vydávají svá přání za skutečnost) – s čestnou výjimkou prezidenta Zemana – ji zapřeli,“ dodal dále Schneider a poukázal i na to, že se také zkoumalo působení drog.

Další podobnost obou případů pak podle Schneidera spočívá v britském propagandistickém ataku na Rusko bezprostředně po incidentu, kdy nemohly být žádné indicie ukazující na Rusko. „Britové neustále opakují, že Rusové se nezapojili do jejich ‚vyšetřování‘ podle britských pokynů, které, jak to vypadá, se někdy ani nenamáhali do Moskvy doručit, jen to tak zahulákali přes plot do novin. Ruská strana naopak argumentuje, že Britům nabídla účast na vyšetřování, ale nikoliv pouze v roli elévů a podržtašků,“ zmínil Schneider. 

Závěrem dodal, že se můžeme dočkat dalšího britského ohřívání studené propagandistické kaše. „Mohou například napsat, že útok v Amesbury je prokazatelně ruského původu, protože Rusy při jejich známé prohnanosti důvodně usvědčuje právě to, že tomu jakoby vůbec nic nenasvědčuje!“ dodal Schneider a vyzval, abychom se vrátili na zem. „Co nám z toho všeho, osekáno na samu dřeň, vyjde? Že se něco moc špatného ve Velké Británii děje, a má to podezřele blízko drogám a Porton Downu,“ uzavřel.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Mají zbraně a Sorose.“ Migrace ožívá. Maďarsko ostře k EU

8:24 „Mají zbraně a Sorose.“ Migrace ožívá. Maďarsko ostře k EU

Maďarsko se v posledních dnech na svých hranicích dostává do velkého tlaku. Země, zaznamenávající vy…