Na úvod ministryně spravedlnosti upřesnila, proč Babišův kabinet v pondělí nakonec dospěl k tomu, že přeruší projednávání novely zákona o ochraně veřejného zdraví, která měla dát poměrně výrazně pravomoci ministru zdravotnictví. „Nevíme teď, jak by se Ústavní soud zachoval, byla tam samozřejmě názorová neshoda,“ odpověděla na otázku, zda tato novela narážela na parametry ústavnosti.
Sama jako předsedkyně Legislativní rady vlády podpořila překlenovací novelu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). „Tato novela byla potřebná, byla překlenovací a nebyla by dlouhodobá, a poté by se doladila,“ podotkla.
„Zaznívaly i názory, že ministr zdravotnictví nemůže sám taková opatření činit. Nicméně on už je má stejně dnes v gesci,“ připomněla s tím, že ministr zdravotnictví už dnes může klidně zavřít např. školu. Krizový zákon byl, podle ní, vytvořen především k právnímu řešení vůči živelním pohromám.
Podotkla, že zmíněnou Vojtěchovu překlenovací novelu nepodpořila však jednoznačně, ale dala mu doporučení, aby do ní zapracoval další podrobnosti a zohlednil rozhodnutí Městského soudu v Praze, tedy aby více to vše vysvětlil. „Dali jsme tedy celou řadu doporučení, ministr by to býval i akceptoval... Nakonec to neprošlo. Uvidíme, s čím přijde ministr Hamáček ve čtvrtek,“ doplnila.
Sdělila, že očekává jistá úskalí, až ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) předloží novelu krizového zákona. „Protože k tomu potřebujete 120 poslanců, jde o ústavní zákon. Tohle bude na dlouhé lokte,“ soudí ministryně spravedlnosti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab