Výsledky krajských voleb, které se letos uskuteční v pátek 12. a v sobotu 13. října, mohou ovlivnit celostátní politiku podobně, jako tomu bylo při těch minulých. Zdrcující výprask ODS přežil její předseda Mirek Topolánek ve funkci premiéra jen pět měsíců. Proto opozice burcuje voliče, aby svým hlasem v těchto volbách vyjádřili nesouhlas s vládní koalicí, pravicové strany se je naopak snaží upozornit na problémy s hospodařením krajů za vedení ČSSD.
Pro úspěch stran, ať už parlamentních či těch menších, může sehrát velkou roli, jak často se v posledních týdnech před volbami budou objevovat v médiích a především v televizi. Proto se rozhořela polemika o tom, jak je to s předvolebními průzkumy České televize a Českého rozhlasu, na jejichž podkladě tato veřejnoprávní média obsazují diskusní pořady v krajích s moderátory Václavem Moravcem a Martinem Veselovským.
- SLEDUJEME: Česká televize a Český rozhlas
Velké strany se liší ve svých výsledcích i o pět procent
Na propastné rozdíly ve výsledcích průzkumů opakovaně poukazuje matematik, statistik a demograf Michal Škop, který označil předvolební průzkumy ČT a ČRo za skandální. Porovnal čísla ve dvou krajích, v nichž už jsou známa za obě média a tvrdě zkritizoval zásadní rozdíly v předvolebních modelech jak Pardubického, tak Královéhradeckého kraje.
Pro Českou televizi zpracovávají průzkumy agentury STEM/MARK a SC&C a pro Český rozhlas společnost ppm factum. V případě Královéhradeckého kraje měla ČSSD o 5,6 procent méně a KSČM o 5 procent méně v průzkumech pro Český rozhlas než pro Českou televizi, naopak ODS měla o 5 procent více v průzkumu pro Český rozhlas.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník